تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۴۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۹
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان:
اخلاق محمدیان : شرکت شهرک های صنعتی خوزستان به تشخیص استاندار خوزستان به عنوان رییس شورای اشتغال استان، معین ایجاد اشتغال و کاهش میزان بیکاری در مسجد سلیمان شده است.
اخلاق محمدیان بیان کرد: صنایع خرد، کوچک و متوسط دارای ظرفیت فراوانی برای اشتغال در کوتاه مدت و میان مدت هستند که برای کاهش مشکل بیکاری در مسجد سلیمان از این ظرفیت ها استفاده می شود.

وی با بیان اینکه اشتغال را می توان در حوزه های صنعت، تولید، خدمات، کشاورزی، گردشگری و... تقسیم بندی کرد گفت: شهرستان مسجد سلیمان دارای ظرفیت های بالقوه ویژه ای است که به فعل در آوردن این ظرفیت ها مستلزم شناخت دقیق از داشته ها، محدودیت ها، اختیارات، ابزار و امکانات است و در این راستا تیمی از مشاوران کسب و کار و آموزش شرکت شهرک های صنعتی خوزستان در حال پایش و بررسی میدانی این ظرفیت و موقعیت اقتصادی مسجد سلیمان هستند.

محمدیان افزود: در مطالعات و بررسی اولیه به مواردی مانند ارایه آموزش عملی به دانش آموختگان دانشگاهی، ارایه آموزش فنی به نیروهای جویای کار، شناخت فرصت های ایجاد اشتغال در مسیر کوچ ایل ها، صنایع دستی، مشاغل خانگی و...به منظور ایجاد اشتغال دست پیدا شد.

وی گفت: برنامه راهبردی جامع اشتغال مسجد سلیمان نیز توسط این تیم تدوین شده که راهکارهای عملیاتی کردن این برنامه از طریق منابع و امکانات موجود در حال بررسی است. 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان با بیان اینکه مسجد سلیمان دارای 10 هزار بیکار است افزود:92 درصد از جمعیت مسجدسلیمان شهرنشین و هشت درصد روستانشین هستند.

محمدیان اظهارکرد: اشتغال تنها منحصر به صنعت نیست و دارای بخش های مختلف است و شرکت شهرک های صنعتی خوزستان یکی از دستگاه هایی است که بطور مستقیم با امر ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذار، تسهیل تولید، رفع موانع اشتغال و ... در ارتباط است.

وی با اشاره به ظرفیت های مسجدسلیمان برای ایجاد اشتغال بیان کرد: راه اندازی فاز دوم کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان، کمک به راه اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان و نیز احداث طرح پترو پالایش مسجدسلیمان، پیگیری برای تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فرودگاه مسجد سلیمان توسط صنایع کلان در خوزستان از ظرفیت های جذب سرمایه گذاری است.

وی گفت: همچنین تسهیل روند راه اندازی مشاغل خانگی، توسعه دامپروری و توزیع دام بین متقاضیان و تحویل گرفتن دام در موعد مقرر، هم به اقتصاد خانوارها و هم به عرضه مستقیم محصولات لبنی، تخم مرغ، گوشت و .. از تولید به مصرف کمک می کند. 

وی ادامه داد:همچنین رونق دادن به صنایع تبدیلی کشاورزی و صنعت گردشگری و توسعه باغات در دامنه شیبدار مناطق کوهستانی، توجه به گردشگری مسجدسلیمان به عنوان شهر اولین ها که دارای 76 رتبه اولین در سطح کشور و خاورمیانه است، از دیگر ظرفیت های ایجاد اشتغال در این شهرستان است.

بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 نرخ بیکاری در خوزستان 14.3 اعلام شده است.

طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال 1390آمار بیکاری در خوزستان 25.7 درصد، بالغ بر 330 هزار نفر بیکار بود، و این تعداد در سال 1395، بیش از 222 هزار نفر اعلام شد که تعداد افراد بیکار نسبت به سال 1390 بالغ بر 108 هزار نفر کاهش یافته است.

در سال 1395 بالاترین نرخ بیکاری متعلق به شهرستان مسجد سلیمان با 22.7 درصد ، هفتکل با 21.5درصد و لالی با21.4 درصد است.

مسجدسلیمان درشمال شرقی خوزستان و در 125 کیلومتری اهواز واقع است و بر اساس سرشماری سال 1395 بالغ بر 113 هزار و 419 نفر است.


/ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار