شیلنگ و لوله خوزستان داخلی
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۱۰۵۰۷۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
شوشان - امین بهرامی(شریعت شوشتری) :
خداوند متعال از ابتدای خلقت بشر،با ارسال رهبرانی از جنس نور وهدایت راه سعادت و کامیابی مادی و معنوی انسان ها را هموارساخته است.در هر عصری راهنمایان الهی بالشکری از پیشوایان ظلمت مواجه بوده اند،اما هرکدام ازائمه نوربا شیوه های صحیح و برگرفته از وحی خباثت های ائمه کفررا تبدیل به بهترین فرصت ها کرده و جامعه دوران خویش را با فریادهای بیدادگرانه خود،هوشیار و آگاه کرده اند.
علمای بزرگوار شیعه بادرس گیری ازمکتب قرآن و خاندان عترت(علیهم السلام)به زیبایی آموختند تا همچون پیشوایان معصوم خود جان خویش را فدای آئینی نمایند که ضامن سعادت دنیا وآخرت انسان ها است. چه بسیار فقهایی که در دوران اهل بیت عصمت و طهارت (صلوات الله علیهم اجمعین) توسط بنی امیه و بنی عباس به شهادت رسیدند و چه فراوان بوده و هستند سفّاکانی که در عصر غیبت کبرای حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عالمان کم نظیری را به شهادت رسانیدندتا جامعه رنگ بیداری و آزادی را به خود نبیند، اما نتوانسته و نخواهند توانست راه روشن رجال استکبارستیز دین را بی رهرو نگه دارند.
از جمله فقهایی که از نوابغ دوران ما بود، علامه ذوالفنون، مرد محراب، اندیشه و مجاهدت ، متفکر شهید، حضرت آیت الله العظمی سید محمدباقر صدر (اعلی الله مقامه الشریف) است.
او شخصیتی است که در فقه همچون زاره، در صداقت و پاکی همچون سلمان فارسی، در عبادت و مناجات همچون کمیل، در بصیرت مانند عمار و در شجاعت و بی باکی بسان مالک اشتر بود. مراجع معظم تقلید و علمای بزرگوار شیعه، هر کدام به سهم خویش دارای آثار علمی، معنوی،اجتماعی،فرهنگی و یا سیاسی به جامعه اسلامی بوده اند، اما نبوغ کم مانند و گوناگونی که شهید آیت الله العظمی سید محمد باقر صدر (نور الله مرقده) داشتند، ایشان را از سایر علمای عصر خویش متمایز کرده بود و نبوغ آن فقیه وارسته باعث شدآن عالم با بصیرت آثاری را از خود به جای گذارد که سال ها پس از شهادت مظلومانه اش با همان طراوت دوران حیات طیبه اش مورد استفاده اندیشمندان دنیای کنونی قرار گیرد.

آری آن عالم کم نظیرو دور اندیش ابتدا اولویت جامعه دینی و شبیخون دشمنان دین،به کیان شریعت را در کنار یکدیگر می سنجید، سپس دست به قلم می شد و به جنگ با عقیده های خرافی خناسان زمان رفته و از عظمت اسلام و ايدئولوژی دینی دفاع می کرد. از همین منظر است وقتی متوجه نظریات بی پایه و اساس مارکسیسم ها پیرامون اقتصاد گردید، به تأليف كتاب گرانسنگ (اقتصادنا) پرداخت و در این اثرکم نظیر، ابتدا به معرفی مارکسیسم و نظریات آنان پرداخت، سپس مکتب اقتصادی اسلام را ارائه داد. مؤلف بزرگوار در این کتاب به بیان مبانی اقتصاد اسلامی و تفاوت آن با دیگر مکاتب بزرگ اقتصادی دنیا پرداخته است.
آن متفکر شهید، زمانی که مشاهده می کند بزرگان مارکسیسم و نظامهای فکری در حال بیان دیدگاهی شان هستند، سلاحِ قلم را در دست می گیرد و به تأليف کتاب کم نظیر (فلسفتنا) می پردازد. مؤلف محترم در مقدمه این اثرکه با انگیزه ارائه ديدگاه اسلام در برابر سایر نظام های فکری - فلسفی به ویژه مارکسیسم به رشته تحریر در آمده است، ضمن بررسی مکاتب مختلف فکری و اجتماعی و نقد آنها،به قابلیت های مکتب فکری دین مبین اسلام پرداخته، ضرورت استفاده مسلمانان از این قابلیت ها را برای جبران عقب ماندگی های ناشی از انفعال در برابرب یگانگان،و نیز پاسخگویی به مسائل مهم بشریت و ارائه نظام شايسته را مورد تأكيد قرار داده است.
حرکت علمی ،عقیدتی و فرهنگی که احتیاج به گروهی بزرگ از فضلای حوزه داشت تا به سرانجام برسد را آیت الله شهید سید محمد باقر صدر (ره)را به تنهایی انجام داد و یک تنه به لشکر شکنی دشمنانی رفت که برای نابودی اسلام کمر همت بسته بودند.
توکل عجیب ایشان به خدا،نبوغ کم مانند او، ژرف اندیشی،زمان شناسی،شناخت صحیح از دشمن و ذالفنون بودن آن شهید سعیدباعث شدکه آن عالم ربانی محصوربه علوم متداول در حوزه سنتی نجف نباشد و هرآنچه که نیازمند متفکران سایر علوم است را می توان درآثارآن فقیه نواندیش جستجو نمود.
آثار قلمی آن فقیه بزرگوارمحدود به دو اثر یادشده نمی گردد،۲۲ تأليف در زمینه قرآن،تاریخ، عقاید اسلامی، فقه، اصول، اقتصاد، مهدویت و غیره، باقیات صالحاتی است که می توان با مراجعه این آثاربه عظمت علمی آن اسلام شناس حقیقی پی بردو درهم آمیختگی سنت و تجدد را در آن کتب ذی قیمت مشاهده نمود. ذو ابعاد بودن شخصیت والای آیت الله العظمی شهید سید محمد باقر صدر (رضوان الله علیه) به مباحث علمی،فکری و فرهنگی خاتمه نمی یابد. آن فقیه سیاست شناس وقتی که مظالم دیکتاتور دورانش،صدام حسین (لعنة الله عليه) رادر حزب بعث نسبت به علما،مردم مظلوم و آزادیخواهان عراق را مشاهده می کند،(حزب الدعوه) را پایه گذاری می کند،و درهمین دوران بود که حمایت قاطع و همه جانبه را از امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و انقلاب اسلامی ایران را اعلام میدارد و این جانبداری برای او بسیار سخت تمام می شود،اما آن سید مظلوم سینه خود را برای نیزه های صدام و صدامیان آماده کرده بود و چنان قاطعانه عضویت در حزب بعث را تحریم نمود که رئيس جمهورعراق و بعثیون را در گردابی سخت فرو برد.
پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری قائد عظيم الشأن،احیاگر اسلام انقلابی، بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (قدّس سرّه الشریف) باعث گردید آیت الله العظمی شهید سید محمدباقر صدر (علیه الرحمة) به بيداری مسلمانان در عراق نیز امیدوار گردد و نسخه بدل انقلاب اسلامی ایران درآن کشور نیز صورت پذیرد، اما این آرزوی فقیه سعید ناکام ماند و انتفاضه مردم عراق توسط صدام خائن سرکوب گردید و آن عالم عالم مجاهد نیز دستگیر و پس ازصبر و مقاومت دربرابر شکنجه های قرون وسطایی حزب بعث به دستور مستقیم صدام به بنا به قولی باحضور مستقیم آن دیکتاتور خون آشام بطور فجیع به شعادت رسید. بی شک درس های عمیق انسان پروری شهید صدر (نور الله مضجعه) با شهادت او خاتمه نیافته و نمی یابدو ایشان به عنوان اسوه ای نمونه و ممتازبرای طلاب و فضلای حوزه های علمیه شیعی خصوصا در کشور عراق،همچون چراغ مه شکنی است که باید روحانیّت با همان ایمان،بینش،قلم نو، ژرف نگری و دشمن شناسی که آیت الله شهید صدر(ره) داشت در آن مسیر حرکت جدی نمایند.
۱۹ فروردین سالروز شهادت این عالم ربانی و همشیره مکرمه و مظلومه اش سیده بنت الهدی صدر (رحمة الله عليها)که از معلمین دانش،اخلاق و مفاخر علم و ادب بود می باشد.شیر زن ناشناخته ای که هنوز عالم اسلام از عظمت علمی ومعنوی و خدمات اجتماعی اش به جامعه دینی بی خبراست. او بانویی است که در ماجرای دستگیری برادر بزرگوارش زینب وار در حرم امیرالمؤمنين حضرت علی بن ابی طالب (صلوات الله علیه) و در بازار نجف خطبه های غرّایی در مذمت صدام دیو صفت و حزب نامبارک بعث ایراد کرد و به مبارزه علیه جلّادان دورانش پرداخت و سر انجام زبان او بسان شمشیر بُران و دو دَم  بود که یک طرف آن سر طاغوت دورانش را برید و طرف دیگرآن سر ناطقش را بر باد داد. چه زندگی با برکت و چه شهادت زیبایی.
در این روزغم انگیز که لحظات حزن آل الله (علیهم السلام) و ساعات سوگواری امت اسلام، علما و روحانیّت شیعه است به روح پرفتوح و ملکوتی شهید مظلوم،مجاهدنستوه،فقیه لشکر شکن ،فخر حوزه های علمیه شیعه، متفکر شهیر و نام آشنای جهان اسلام، حضرت آیت الله العظمی سید محمد باقر صدر (قدس الله نفسه الزکیه)و همشیره مکرمه،عابده،فاضله ومجاهده اش بانوسیده بنت الهدی صدر (رحمة الله عليها) سلام و درود می فرستیم‌ و از خدای متعال عاجرانه می خواهم به روحانیّت شیعه توفیق رهروی در مسیر روشن آن دو بزرگوار که از طلايه داران ایمان،علم و شهادت بودند را کرامت بفرماید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار