اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۵۳۹۸
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار:
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نوع بیکاری که در این استان داریم بیکاری کم سوادان است. سهم عمده بیکاران ما کسانی هستند که فارغ التحصیل دانشگاهی نیستند.
عیسی منصوری در پانزدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال خوزستان که شامگاه دوم اسفندماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در بررسی های انجام شده درصد مغایرت اشتغال واقعی با اشتغال ثبت شده در سامانه اشتغال در تمام شماری صورت گرفته حدود 8.2 درصد است. عدم انطباق با ضوابط آیین نامه و دستورالعمل نیز 3.2 درصد است. 

وی افزود: مشکل اصلی که در بررسی می توان به آن اشاره کرد توقف طرح ها در فرایند تصویب بویژه در دستگاه های اجرایی است. عملا به طور متوسط جمع زمانی که یک طرح برای فرآیند تصویب طی می کند حدود 135 روز است. ما می گوییم حداکثر این زمان باید 55 روز باشد. 

منصوری تصریح کرد: ما نگران انحراف در طرح ها بودیم اما استان خوزستان به تدریج خود را رساند و عملا روند خوبی از نظارت نیز در خوزستان پیاده شد. گفته شد در خوزستان بیشتر طرح ها طرح های بزرگ است. نوع بیکاری که در این استان داریم بیکاری کم سوادان است. سهم عمده بیکاران ما کسانی هستند که فارغ التحصیل دانشگاهی نیستند.

وی ادامه داد: واحدهای بزرگی که بر آن تمرکز کرده ایم مساله بیکاری خوزستان را حل نمی کند میزان سرمایه ای که در این صنایع برای اشتغال نیاز است نیز میزان بالایی است بنابراین اگر به همین شکل در استان ادامه دهیم معلوم نیست مساله بیکاری در استان حل شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار و رفاه اجتماعی گفت: همچنین نوع صنعتی که در استان وجود دارد با نوع آموزش های موجود هماهنگ نیست. بخش عمده ای از از فارغ التحصیلان ما که بیکار هستند افرادی هستند که مهارت های آنها تناسبی با واحدهای بزرگ ما ندارد.

منصوری افزود: هماهنگی مناسبی در خصوص جهت دهی استفاده از منابع مسئولیت اجتماعی صنعت نفت بین استانداری خوزستان، وزارت نفت و وزارت کار شکل گرفته است و توافق کرده ایم این مساله تا حدی اصلاح شود. به شکلی که به مهارت افزایی یا دانش افزایی منایع انسانی منطقه توجه کنیم. پیشنهاد ما در این خصوص این بود که با توجه به بحث تحریم و محدودیت انتقال تکنولوژی و تجهیزات مسیر میانبر انتخاب کنیم. 

وی ادامه داد: اغلب سازندگان ما قطعه می سازند و وارد تجهیزات پیچیده نمی شوند. تقویت این نوع از واحدها می تواند مفید باشد. صنعت نفت نیز می گوید من آماده سفارش هستم. باید توان تولید را تقویت کنیم تا اشتغال ایجاد شود و متخصصین این صنعت را باید از خارج از کشور بیاوریم تا ارتقا مهارت داشته باشیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار و رفاه اجتماعی گفت: مساله اشتغال عمومی را نیز مد نظر قرار داریم. در اشتغال عمومی ابتدا در حوزه های زیرساختی اقداماتی می شود که یک سرمایه گذاری ملی است. در این زمینه برای بحث احیا و بهره برداری از زمین ها بویژه بحث مواجه با مشکلات زیست محیطی توافق داشته ایم تا از محل  منابع مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت استفاده کنیم.

منصوری افزود: در شمال استان بخش کشاورزی، در بخش مرکزی صنایع بزرگ و... را داریم. یک نسخه واحد برای اشتغال استان نوشته نشده است. توجه به رشته هایی مانند تعمیر و نگهدای قایق و کشتی و لنج، قطعه سازی و .. در دستور کار قرار دارد و وزارت نفت نیز قبول کرده است بخشی از منابع مربوط به مسئولیت اجتماعی را در این حوزه هزینه کند. ما نیز امیدواریم این برنامه ها بخشی از مسائل بیکاری استان را حل کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
اینستاگرام شوشان
شوشان تولبار