تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۰۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۳
امروز با حضور استاندار خوزستان برگزار شد؛
استاندار خوزستان گفت: صادرات به عراق در طول چهار سال گذشته به دو برابر افزایش یافته است.

غلامرضا شریعتی امروز سه شنبه 23 آبان در همایش روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان گفت: روز ملی صادرات فرصتی برای تاکید بر تقویت عزم ملی، ارتقای شان و منزلت تولیدات ایرانی، و حل مشکلات و موانع موجود است.

استاندار خوزستان افزود: رشد جمعیت و همچنین شرایط کنونی در منطقه موقعیت مناسبی جهت صادرات محصولات ایرانی را فراهم نموده است.

شریعتی با اشاره به اهمیت موضوع کیفیت در صادرات خاطر نشان کرد: ما در مقوله صادرات می بایست نگاه دقیقی به کیفیت و ارتقای کیفی محصولات داشته باشیم تا بتوانیم بازارهای خود را حفظ کنیم.

وی با انتقاد از عملکرد بانک ها در بخش صادرات و ایجاد رونق در کسب و کار تصریح کرد: متاسفانه عملکرد بانک های استان در بخش های مختلف صادراتی ناچیز است و بانک ها در این بخش فاقد برنامه قوی و منسجم هستند.

استاندار خوزستان مهمترین مشکلات حوزه صادرات را پایین بودن ارزش افزوده برخی از اقلام صادراتی، عدم تخصیص امکانات، تسهیلات و تشویق ها و نداشتن شناخت از نیازهای بازارهای منطقه ای برشمرد و در مورد راهکارهای رفع این مشکلات توضیح داد: راههای پیشنهادی برای تسهیل در امر صادرات معافیت های مالیاتی ، اعطای اعتبارات بانکی به صورت کوتاه مدت و بلند مدت، اجباری کردن استاندارهای بین المللی، ایجاد مراکز تحقیقی و پژوهشی در زمینه صادرات و حذف روندهای اضافی اداری است.

شریعتی با اشاره به ظرفیت های مهم استان برای صادرات یادآور شد: خوزستان با توجه به ظرفیت های چون دارا بودن خط ریلی متصل به راه آهن سراسری کشور، وجود آب های آزاد، بندرها و جاده های ترانزیتی و بازارچه های مرزی از موقعیتی استثنایی برای توسعه صادرات برخوردار است.

وی ادامه داد: وجود شرکت های بزرگ سیمان، فولاد و سایر تولیدات صنعتی، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی مختلف فرصت های ارزشمندی برای صادرات از استان خوزستان است.

نماینده عالی دولت در استان به فعالیت های دولت یازدهم در توسعه صادرات غیر نفتی اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات غیر نفتی بعنوان یک راهبرد اصلی مورد توجه بود که پس از برجام فضای مساعدتری پیش روی کشور برای تحقق این هدف قرار گرفت.

شریعتی تصریح کرد: در استان خوزستان نیز تلاش های بسیاری صورت پذیرفت به نحوی که صادرات به عراق از گمرک استان خوزستان طی ٤ سال از ٨٠٠ میلیون دلار به بیش از ١.٦ میلیارد دلار رسید.  

مقام عالی دولت در استان در خصوص رویکرد و اقدامات دولت دوازدهم برای توسعه صادرات توضیح داد: در دولت دوازدهم اهتمام جدی برای توسعه صادرات وجود دارد به نحوی که از اولین اقدامات دولت در ماههای آغاز به کار، تدوین بسته حمایت از توسعه صادرات بود که توسط  جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در شهریور  ماه ابلاغ گردید و انتظار داریم که دستگاههای اجرایی مورد اشاره در بسته مذکور نظیر گمرک، استاندارد، بانک ها، سازمان توسعه تجارت و سایر دستگاه ها به صورت جدی خود را نسبت به اجرای تکالیف تعیین شده متعهد بدانند و شرایط صادرات را تسهیل نمایند.

استاندار خوزستان بیان کرد: در حالی که رقبای ما با روش های غیر حرفه ای و با فشار سیاسی و نظامی و به کشورهایی که مقصد صادراتی ایران هستند سعی در مانع تراشی بر سر راه صادرات ایران را دارند، جایز نیست که ما نیز در داخل خودمان را تحریم نماییم. اخیرا نیز شاهد بودیم کشور عراق یک شبه تعرفه واردات لبنیات از ایران را 25 درصد افزایش داده که از طریق دولت درحال پیگیری موضوع هستیم.

شریعتی با تقدیر از بازرگانان و فعالان اقتصادی که با وجود سختی ها کماکان در حال تلاش هستند، اظهار کرد: از تمامی تجار و بازرگانان و صادرکنندگانی که با درایت و سخت کوشی موجب شده اند که در هفت ماه امسال صادرات از گمرکات استان خوزستان بیش از ٤.١ میلیارد دلار باشد تشکر میکنم.

استاندار خوزستان افزود: این میزان از نظر ارزشی ٢٥درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است.

شریعتی تصریح کرد: از کار گروه توسعه صادرات غیر نفتی استان می خواهم که بر نحوه اجرای بسته حمایت از توسعه صادرات توسط دستگاه های ذی ربط و بانک ها نظارت نموده و افزایش ٢٥ درصدی صادرات را که از اهداف اقتصاد مقاومتی می باشد محقق نمایند؛ همچنین از سازمان توسعه تجارت نیز انتظار داریم با اقدام به موقع و پیگیرانه استان خوزستان را در تأمین زیر ساخت ها و مشوق های صادراتی یاری نمایند.

استاندار خوزستان چهار کشور عراق، عمان، روسیه و قطر را به عنوان بازارهای هدف صادراتی استان برشمرد و گفت: تلاش می کنیم با اعزام هیات های تجاری و ارزیابی بازارهای مذکور تمام امکانات خود را در جهت افزایش صادرات به آن ها بسیج نماییم و در این زمینه به زودی و با کمک سازمان توسعه تجارت خطوط دریایی و هوایی به عمان و قطر  از استان خوزستان راه اندازی می شود و پس از اخذ مجوز مرز هوایی دزفول نیز پرواز صادراتی به روسیه نیز راه اندازی خواهد شد. 

در پایان این همایش از صادرکنندگان نمونه استان تجلیل به عمل آمد.


1
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار