اینستاگرام شوشان
تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۶۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
آنچه در جلسه امروز شورا مطرح شد؛
در هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای شهر اهواز، پیش از آغاز رسیدگی به دستور کار جلسه، نمایندگان اهالی مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2 و کوی علوی در مورد وضعیت فاضلاب این مناطق و همچنین زنان شاغل در سازمان پسماند نسبت به وضعیت کار خود اعتراض کردند.
عبدالزهرا سنواتی امروز (16 اردبیهشت‌ماه) پیش از آغاز هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای شهر اهواز در خصوص اعتراض برخی اهالی مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2 و کوی علوی در مورد وضعیت فاضلاب و زنان شاغل در  سازمان پسماند نسبت به وضعیت کار خود اظهار کرد: در حال حاضر گزارش شده است که سیل‌بند اطراف گلدشت را مجددا شکسته‌اند و فاضلابی که در پشت سیل‌بندها قرار داشت، به جای آنکه وارد کانال‌ها شود، به منطقه گلدشت وارد شده است.

وی افزود: از همه مردم می‌خواهیم بدون مشورت، نسبت به شکستن سیل‌بندها اقدام نکنند زیرا هنوز ارتفاع آب پشت سیل‌بندها بالاتر از منطقه است. شکسته شدن سیل‌بند باعث می‌شود آب پشت سد سیل‌بندها به مناطق گلدشت و گلبهار و حتی عین 2 وارد شود. اهالی مشکلات را به اعضای شورای شهر منتقل کنند تا تدابیر لازم را انجام دهیم.

سنواتی با تاکید بر لزوم جدا دانستن مشکلات فاضلاب از وضعیت شهری، ادامه داد: اگر مردم منطقه کوی علوی با پس‌زدگی فاضلاب مواجه هستند، شرکت آبفا باید در این خصوص پاسخگو باشند و اعضای شورا به عنوان نماینده‌های مردم موضوع را پیگیری می‌کنند. در مدت اخیر نه تنها در این مناطق بلکه در بیش از 50 نقطه اهواز پس‌زدگی فاضلاب وجود داشت که باید مدیران شرکت فاضلاب پاسخگو باشند.

رئیس شورای شهر اهواز بیان کرد: در حال حاضر بیشترین اعتراضات مربوط به وضعیت فاضلاب شهر است که باید استاندار، فرماندار و مدیر شرکت آبفا در این زمینه پاسخگو باشند.

سنواتی بیان کرد: اکنون شهرداری در مناطقی که پس‌زدگی فاضلاب وجود دارد، پمپ‌هایی نصب کرده است اما کار تخصصی است و کار شهرداری نیست و باید در این زمینه اقدام عملی شود. چند سال است که مردم دچار این مشکل شده‌اند و مطالبات آنها بحق است. اعضای شورا تنها وظیفه انتقال مطالبات را دارند زیرا رفع پس‌زدگی فاضلاب کار شهرداری نیست.

رئیس شورای شهر اهواز عنوان کرد: در صورتی که در این مناطق شبکه فاضلاب مورد نیاز است قطعا فشارهایی به شرکت آبفا وارد می‌کنیم تا در این زمینه اقدام کنند. همچنین جهت ارائه راهکار و پمپاژ فاضلاب به پشت سیل‌بندها امروز در این مناطق حضور پیدا می‌کنیم. با توجه به احتمال وجود مشکلات بهداشتی در این مناطق لایروبی، خیابان‌ها نه تنها خیابان اصلی بلکه همه خیابان‌های این مناطق باید انجام شود.

سنواتی با اشاره به احتمال سوءاستفاده از اعتراضات بحق مردم ادامه داد: مردم حق دارند در خصوص هر مشکلی که در منطقه وجود دارد اعتراض کنند و کسی حق ندارد عنوان کند که مردم حرف سیاسی می‌زنند. هر مشکل در حوزه خدمات، فاضلاب و بهداشت و درمان وجود دارد، باید عنوان شود و مطالبات را می‌شنویم و به مسئولان ذیربط منتقل می‌کنیم.

وی افزود: پس از سیلاب، بخشی از آب پشت سیل‌بندها به مسیر مورد نظر منتقل شده اما اکنون مشکل فاضلاب در مناطق وجود دارد که بررسی‌ها لازم جهت کاهش آب پشت سیل‌بندها و هدایت آنها به کانال بررسی شده است. البته پس از سیل، دستگاه‌های اجرایی که به کمک شهرداری آمده بودند، امکانات و تجهیزات خود را بردند.

سنواتی در خصوص آسفالت مناطق حاشیه‌‌نشین، گفت: هیچ منطقه مرفه‌نشین را آسفالت نکردیم و آسفالت در مناطق حاشیه‌نشین از جمله علی‌آباد و ملاشیه انجام شد که این موضوع نشان می دهد این مناطق اولویت ما هستند.

وی با اشاره به مشکلات زنان کارگر در سازمان پسماند شهرداری اهواز نیز گفت: مشکل این زنان باید برطرف شود. همه اعضای شورا مکلف هستند مشکلات این افراد را تا زمان رفع شدن، پیگیری کنند. فردا نیز جلسه‌ای در این زمینه برگزار خواهد شد تا مشکلات آنها بررسی شود.

سنواتی با اشاره به اعتراض این زنان مبنی بر کار کردن افغان‌ها در انبارهای پسماند، بیان کرد: شاید 10 نفر از کسانی که در انبارها در حال کار کردن هستند، افغان هستند. همچنین یکی از شرایط برنده شدن در مناقصه طرح تفکیک از مبدا باید این باشد که همه این زنان سر کار خود بمانند.

به گزارش ایسنا، در ادامه محمدهادی قنوات عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: طرح تفکیک از مبدأ جهت نظم و انضباط در بحث پسماند اجرا شده است اما اکنون از 700 تن زباله روزانه، یک درصد تفکیک از مبدأ انجام می‌شود و 9 درصد دیگر توسط زباله‌گردها جمع‌آوری می‌شود که در واقع چیزی از آن نمی‌ماند.

به گزارش ایسنا، در ادامه سید ناصر موسوی‌نژاد یکی دیگر از اعضای شورای شهر اهواز اظهار کرد: وضعیت جریان آب به سوی مناطق گلدشت و گلبهار حالت سراشیبی دارد که باید در این زمینه اقدام شود.

وی با تاکید بر جلوگیری از جریان آب به سمت این مناطق، افزود: اگر در این زمینه اقدام نشود کسانی هستند که دوست دارند مردم غرق ‌آب شوند. چه کسی جز یک آدم موذی سیل‌بندی که در خیابان 6 یکی از این مناطق احداث شد، را شکسته است؟

عضو شورای شهر اهواز گفت: در شهرداری امکاناتی وجود ندارد تا به داد مردم برسیم و باید استاندار و مسئولین ذیربط در این زمینه کمک کنند و امکانات مورد نیاز تأمین شود.

موسوی نژاد بیان کرد: با توجه به این شرایط در آینده‌ای نه چندان دور اهالی گلدشت و گلبهار از طریق پشه‌ها با بیماری‌های مختلفی مواجه می‌شوند که باید اقدامات سریع و فوری در زمینه جلوگیری از بیماری‌ها انجام شود. فردا نیز جلسه‌ای با مراکز بهداشت غرب و شرق برگزار می‌شود تا متوجه شویم چرا در این زمینه سکوت اختیار کرده‌اند؟

عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: منطقه گلدشت و گلبهار بیشتر از 6 کارگر ندارند. یکی از اشکالات این است که شهرداری نتوانسته است راهکاری برای نحوه جمع‌آوری آشغال‌هایی که از جوی‌ها خارج می‌شوند، داشته باشد.

وی با انتقاد از خبرنگاران در پوشش برخی از صحبت‌های خود و پوشش اخبار دیگر اعضای شورا، افزود: پیش از این گفته بودم که یک میلیون و 800 هزار مترمکعب از منطقه 6 شهرداری اهواز باید تمیزکاری شود و این منطقه باید 473 کارگر داشته باشد. از این تعداد کارگرهای مورد نیاز مقرر شد تنها 241 نفر وارد کار شوند یعنی نیمی از کارگرهای مورد نیاز. در حالی که در منطقه یک شاید کارگران شهرداری سه برابر منطقه 6 باشند. یعنی منطقه گلدشت از نظر شهروندی با منطقه یک، سه درجه تفاوت دارد.

عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: پس از این، دستور شهردار منطقه به معاون خود این بود که 44 نفر از نوچه‌های شورا، مدیران و یا آن فرد نابینا به جای رفت و روب در  دفاتر ستادی کار‌ کنند که در چنین شرایطی نباید انتظار پاکی داشته باشیم و مردم نباید این موارد را فراموش کنند.

موسوی‌نژاد بیان کرد: زمانی که این صحبت‌ها را می‌گویم، عنوان می‌کنند که در حال تبلیغات برای دوره بعدی شورا هستم در حالی که در شورای آینده نخواهم بود. ده‌ها بار این موضوعات را عنوان کردم و جزو استیضاح شهردار نیز بود اما کدام ‌یک از مردم از این موارد دفاع کردند؟ بنابراین حق آنها است که به این شکل زندگی کنند زیرا همه اهالی سکوت کردند و این یعنی تبع از ظالم.

وی گفت: 44 نفر از نوچه‌های بعضی‌ها توسط آقای اهوازی مدیر منطقه 6 شهرداری اهواز در دفاتر ستادی کار می‌کنند.

عضو شورای شهر اهواز خطاب به مردم گفت: اگر شما بسیج نشوید، شرایط بدتر از این خواهد شد. این ادعای آقای کتانباف که 600 نفر از نیروهای رُفت و روب باید در کوچه و خیابان کار کنند، اینها نوچه چه کسی هستند؟ اکنون 600 کارگر رُفت و روب در تابستان زیر کولر و در زمستان در شرایط متعادل کار می‌کنند و در بحث سیلاب هیچکدام از این آدم‌ها پای کار نیامدند و به ریش ما می‌خندند. شوراییان یا مدیران شهرداری مرد باشند و بگویند این افراد نوچه‌های ما نیستند.

وی تصریح کرد: زباله‌هایی که به سمت صفیره می‌رود، تقریبا تفکیک شده هستند که این کار توسط عوامل غیرقانونی انجام می‌شود. چهار مرحله مزایده جهت اجرای طرح تفکیک از مبدا انجام شده است اما تاکنون به هر شکلی نتوانستیم کسی را جذب کنیم. همچنین به دلیل اینکه که زباله وجود ندارد افراد شاغل در این طرح، یک شیفت در میان کار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در ادامه محمدجعفر فلسفی دیگر عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: پیش از این جلسه آقای موسوی‌نژاد در این زمینه صحبت کرده بود و مدعی است که این افراد نوچه‌های اعضای شورا هستند. بنابراین بلافاصله نامه‌ای با امضای 9 نفر از اعضای شورا نوشته شد و رسما خواستار تحقیق و تفحص در این زمینه شدیم.

وی ادامه داد: آقای موسوی‌نژاد دوره‌های قبل شورا را با این دوره قاطی کرده است و بخش عمده‌ای از این افراد مربوط به دوره قبلی هستند. اگر قرار باشد روزی به مسائل رسیدگی شود، یکی از موارد این موضوع است و زمانی مشخص می‌شود که ما تحقیق و تفحص کنیم.

فلسفی ادامه داد: رسیدگی به دخالت‌های مستقیم آقای ناصر موسوی‌نژاد در انتصابات، خواسته بعدی من است و در این زمینه به وی اعتراض دارم زیرا در برخی موارد خواسته‌هایی دارد و فشارهایی وارد می‌کند که این مساله یکی از ایرادها است.

وی در خصوص چاله‌های مناطق شهر گفت: بحث چاله‌ها مربوط به منطقه خاصی نیست بلکه در کل شهر وجود دارند. اکنون پیمانکاری جهت روکش آسفالت و رفع چاله‌های شهر معین شده است تا یک میلیون و نیم مترمکعب کار عملیاتی در این زمینه در مناطق مختلف شهر انجام شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه محمدرضا قنواتی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز با اشاره به اعتراضات زنان شاغل در این سازمان، اظهار کرد: سال‌های گذشته پیمانکاری به نام آقای خسروی بیمه این افراد را پرداخت نکرده است و حق و حقوق دو سال آنها را خورده است. سازمان پسماند از وی شکایت کرده است اما این افراد باید بدانند که طرف قرارداد، پیمانکار است نه سازمان پسماند. در حال حاضر سازمان پسماند نیز از این فرد طلب دارد و حقوق سازمان را پرداخت نکرده است.

وی افزود: آقای خسروی تحت پیگیری است و ضمانت‌نامه‌ای که قرار داده بود نیز برای بیمه ضبط شده است. طلب و حق و حقوق این افراد را نیز پیمانکار باید پرداخت کند.

قنواتی ادامه داد: اکنون پیمانکار جدید در حال کار کردن است اما دغدغه این زنان این است که بار جهت کار کردن وارد مرکز نمی‌شود. اکنون به علت اینکه زباله‌گردها در سطح شهر کار تفکیک را انجام می‌دهند، زباله‌ای که به این شرکت یا کارخانه می‌رود، یک درصد زباله‌های خشک است و این کار موجب شده است که یک شیفت در میان کار کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت:بر حسب دستورات تفکیک از مبدأ را آغاز کردیم و چهار مرحله مزایده انجام شده است. همچنین دغدغه این زنان این است که اگر پیمانکار کارخانه آنها برنده نشود، در آینده بیچاره می‌شوند.

وی گفت: سازمان بازرسی در نامه‌ای عنوان کرده که اجازه عقد قرارداد با آقای یوسفی را نداریم و منع مداخله صادر شده است. اگر اعضای شورا بخواهند که با وی قرارداد ببندیم، اعضای شورا لایحه‌ای در این زمینه داشته باشند تا بتوانیم با وی قراردادی منعقد شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه یکی از اهالی منطقه گلدشت گفت: آب پشت مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2، مندلی و کوی سیاحی اگر به سمت کانال چمران پمپاژ نشود، مشکل حل نمی‌شود و راه حل دیگری جز این وجود ندارد. همان گونه که اعضای شورا در جریان هستند ظرف 9 روز 60 سانتی‌متر از سیلاب به سمت کانال چمران پمپاژ شد و اکنون تنها راه حل این مشکل نیز همین است.

یکی دیگر از اهالی گلدشت نیز گفت: ما در برابر سیلاب ایستادگی کردیم و از ورود آب به مناطق شهری جلوگیری کردیم اما در حال حاضر رفتگری، جمع‌آوری فاضلاب و پسماند انجام نمی‌شود و شهرداری تنها یک نفر را جهت نظافت این منطقه و جمع‌آوری زباله‌ها در نظر گرفته است. بیشترین تعداد نیروها در این منطقه به سه نفر می‌رسد که از منطقه پنج شهرداری به منطقه 6 اعزام شده‌اند. ما تنها مشکلات خود را مطرح می‌کنیم و خواستار رفع آنها هستیم.

همچنین یکی از اهالی کوی علوی بیان کرد: سال 96 به اعضای شورا رأی دادیم اما از آنها تنها وعده و وعیدهای عملی نشده باقی مانده است.

وی افزود: به فرزندانم یاد داده‌ام که آشغال را در کوچه و خیابان نریزند، اما زمانی که فرزندم از من سوال می‌کند که چرا سطل زباله منزل خود را روی زمین خالی می‌کنیم، جوابی نداشتم. اکنون در منطقه کوی علوی سطل زباله و کارگری برای نظافت منطقه وجود ندارد. اضافه‌های زباله‌ها از سطل‌ها به روی زمین می‌ریزد و نخاله‌ها تا درب منازل رسیده است. جمع‌آوری آب‌های سطحی که از وظایف شهرداری است انجام نشده است.

وی ادامه داد: در خیابان سروش و فرهانی وضعیت بسیار بد است و تنها ماشین‌های اعضای شورا که مانند ماشین‌های ما بدبخت‌ها نیستند، می‌توانند در این خیابان‌ها تردد کنند. سیلاب گذشت اما هنوز بوی تعفن و فاضلاب از بین نرفته است. وضعیت بهداشتی بازارچه کیان و خشایار هم افتضاح است و خرید از آن امکان‌پذیر نیست.

در ادامه تعدادی از زنان سازمان پسماند شهرداری اهواز نسبت به عدم پرداخت بیمه خود در چند ماه اخیر، کاهش شیفت کاری و کسر حقوق خود اعتراض کردند.

یکی از این زنان گفت: 20 روز در بیمارستان بودم که هنوز سلامتی خود را به دست نیاوردم اما جهت حفظ آبروی خود و زندگی فرزندانم در این سازمان کار می‌کنم. شش ماه بیمه ما پرداخت نشده است و اکثر ما زنان بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستیم و در این آشغال‌ها کار می‌کنیم. یکی از این پیمانکاران بیمه ما را رد نکرد و رفت.

وی افزود: در حال حاضر طرح تفکیک از مبدأ اجرا شده است و دو شرکت این طرح را اجرا می‌کنند و شرکتی که ما با آن کار می‌کنیم در مناقصه برنده نشده است. اکنون یک هفته کار می‌کنیم و یک هفته در خانه هستیم. در حالی که پیش از این سه شیفت کار می‌کردیم. اگر به ما رحم نمی‌شود حداقل به فرزندان‌مان رحم کنید.

نماینده زنان شاغل در این سازمان، گفت: اگر در اینجا کار نکنیم و حقوقی دریافت نکنیم، گدایی کنیم؟ اکنون با این وضع اقتصادی یک کیلو سیب‌زمینی به 5 هزار تومان رسیده است که توانایی خرید آن را هم نداریم و مانده‌ایم مشکل خود را به چه کسی بگوییم.

به گزارش ایسنا، همچنین حسین حیدری عضو شواری شهر اهواز در خصوص یک لایحه از دستور کار امروز جلسه شورا اظهار کرد: جمع آوری  پسماند غیرعفونی اماکن پزشکی مانند مطب ها و درمانگاه ها مطابق قرارداد بر عهده سازمان مدیریت پسماند است. عوارض این اماکن باید یک جا گرفته شود و نباید عوارض معمولی و عوارض مختص به جمع آوری پسماند این محل ها در دو نوبت گرفته شود.

وی در خصوص اعتراض برخی شهروندان کوی جمهوری به مشکلات کاربری  14 پلاک زمین در این منطقه نیز اظهار کرد: این دو قطعه زمین واگذاری شده در سال 85 واقع در کوی جمهوری با هدف کاربری آموزشی احصا شد اما در نتیجه برخی تبانی ها این اراضی به 14 پلاک تفکیک و به مردم فروخته شد.

حیدری گفت: از سال 85 تاکنون خریداران این اراضی دچار مشکلات بسیاری شده‌اند و خواستار تعیین تکلیف در این مورد هستند. تاکنون پنج خریدار این اراضی موفق به کسب پروانه ساخت شده اند اما شهرداری اجازه احداث به آنها را نداده است.

عضو شواری شهر اهواز بیان کرد: برخی از صاحبان این اراضی برای خرید زمین ها به نرخ روز از شهرداری اعلام آمادگی کرده‌اند تا پس از آن ادعاهای خود علیه فروشنده را نزد مقامات قضایی مطرح کنند. 
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار