تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۷۴۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
مدیرعامل شهرک های صنعتی خوزستان در نشست خبری : تعدد شهرک ها و نواحی صنعتی در خوزستان مزیت نیست / خوزستان رتبه نخست واحدهای کارگاهی به بهره برداری رسیده را دارد / شهرک های صنعتی استان ۸۲ هکتار فضای سبز ایجاد کرده است
خوزستان رتبه نخست واحدهای کارگاهی به بهره برداری رسیده و رتبه سوم شهرک‌ها و نواحی صنعتی دارای واگذاری زمین را در سطح کشور دارد.
 


شوشان: مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان در نشست خبری که به مناسبت 21 مرداد ماه، روز ملی حمایت از صنایع کوچک در اهواز برگزار شد ، گفت: تعدد شهرک ها و نواحی صنعتی در استان خوزستان یک مزیت به شمار نمی آید.

وجود هفتاد شهرک و ناحیه صنعتی در سطح استان یک مزیت نیست

به گزارش شوشان ، اخلاق محمدیان درخصوص پراکندگی شهرک ها و نواحی صنعتی در استان اظهار کرد: وجود هفتاد شهرک و ناحیه صنعتی در سطح استان یک مزیت نیست زیرا خدمات رسانی و ایجاد امکانت برای شرکت و دولت بسیار هزینه بر است. از سوی دیگر، پراکندگی شهرک ها و نواحی صنعتی استان، خدمات رسانی در بحث زیرساخت ها را با سختی هایی همراه می کند و هزینه های سازمان های خدمات رسان را افزایش می دهد.

وی افزود: خوزستان پس از استان اصفهان بیش ترین تعداد شهرک های صنعتی را دارد که در مساحت هفت هزار و 118 هکتار جای گرفته اند. 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان تصریح کرد: از یک سو، در شهر اهواز پنج شهرک و 2 ناحیه صنعتی با مساحت یک هزار و 17 هکتار وجود دارد که  در نقاط مختلف شهرستان پراکنده اند و اگر همه این شهرک ها در یک محل بودند، می توانستیم شهرک صنعتی ای با خدمات و کیفیت بهتر داشته باشیم. از سوی دیگر شهرک ها نمی توانند در حریم شهر باشند و برای انتقال آن به خارج از حریم شهر اهواز، با محدودیت ها و مشکلاتی از جمله ورود به حریم تالاب ها یا حوزه های نفتی روبرو هستیم. 

وی درخصوص وضعیت واحدهای صنعتی استان خوزستان توضیح داد: در استان خوزستان ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی در قالب ۳۳ شهرک و 37 ناحیه صنعتی در حال فعالیت هستند و تاکنون 9 هزار و 53 فقره قرارداد در این شهرک ها منعقد شده است. از این میزان تاکنون 2 هزار و 252 واحد به بهره برداری رسیده، که 938 واحد آن فعال و 314 واحد آن نیمه فعال یا راکد هستند و در مجموع 75 درصد واحدهای بهره بردار فعال و مشغول تولید با ظرفیت های مختلف هستند. 

خوزستان رتبه نخست واحدهای کارگاهی به بهره برداری رسیده را دارد

محمدیان با اشاره به واحدهای بهره برداری شده در شهرک ها و نواحی خوزستان گفت: یک هزار و 249 واحد در شهرک ها و نواحی مختلف استان به بهره برداری رسیده که میزان اشتغال زایی این واحدها ۲۰ هزار و ۷۴۸ نفر و حجم سرمایه‌گذاری آن ها ۲۱ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال است.

وی یادآور شد: خوزستان رتبه نخست واحدهای کارگاهی به بهره برداری رسیده و رتبه سوم شهرک‌ها و نواحی صنعتی دارای واگذاری زمین را در سطح کشور دارد.

به گزارش شوشان ، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان درخصوص بحث تامین آب و برق شهرک های صنعتی عنوان کرد: با وجود این که استان خوزستان در بحث آب با کمبودهایی روبرو است، رتبه نخست تامین آب و رتبه چهارم تامین برق را در سطح کشور دارد. استان، همچنین رتبه چهارم تامین گاز و رتبه سوم انتقال مخابراتی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

محمدیان با اشاره به کمبودهای شهرک های صنعتی استان در بحث زیرساخت ها، اذعان داشت:51 شهرک و ناحیه صنعتی به میزان یک هزار و 551 لیتر بر ثانیه دارای آب هستند ولی دیگر شهرک ها هنوز به میزان 756 لیتر در ثانیه دارای کمبود آب هستند. همچنین  به 58 شهرک و ناحیه صنعتی استان به میزان 461 مگاوات برق رسانی شده اما هنوز 157 مگاوات کمبود برق وجود دارد؛ و 32 شهرک و ناحیه صنعتی خوزستان دارای گاز شده اند با ابن حال 21 شهرک و ناحیه صنعتی دیگر، نیاز به گاز رسانی دارند.

وی افزود: در بحث انتقال خطوط تلفن مخابراتی 47 شهرک و ناحیه صنعتی از این نعمت برخوردار هستند ولی هنوز 13 شهرک صنعتی مشکل تلفن دارند.

انعقاد 517 قرارداد صنعتی در دولت یازدهم

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان با اشاره به انعقاد 517 قرارداد شرکت شهرک های صنعتی استان خوزستان در چهار سال گذشته و در دولت تدبیر و امید گفت: طی این قراردادها 305 واحد تولیدی با سرمایه گذاری 643 میلیون تومان، در 372 هکتار زمین و با اشتغال زایی سه هزار و ۷۲۸ نفر به بهره برداری رسیدند.

محمدیان درخصوص بحث زیرساخت های شهرک های صنعتی استان بیان کرد: در چهار سال اخیر به ۴ شهرک و ناحیه صنعتی از مجموع 51 شهرک و نواحی صنعتی دارای انشعاب آب، آبرسانی شد؛ ۸ شهرک و ناحیه صنعتی از مجموع 57 شهرک‌ و ناحیه صنعتی دارای شبکه برق، برق دار شدند، به ۷ شهرک و ناحیه صنعتی از مجموع 32 شهرک و ناحیه صنعتی دارای گاز، گازرسانی شد و ۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی از مجموع 46 شهرک و ناحیه صنعتی مجهز به تلفن، از نعمت تلفن برخوردار شدند.

وی ادامه داد: کار احداث 6 واحد تصفیه خانه در شهرک ها و نواحی صنعتی آغاز شد که تاکنون سه واحد آن به بهره برداری رسیده است و از سه واحد آن هم به زودی به بهره برداری خواهد شد.

شرکت شهرک های صنعتی ۸۲ هکتار فضای سبز ایجاد کرده است

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان کل مساحت فضای سبز موجود در شهرک ها و نواحی صنعتی خوزستان را ۱۹۱ هکتار اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان، یکی از دغدغه ها و اقدامات همیشگی شرکت شهرک های صنعتی بحث ایجاد فضای سبز بوده که در 4 سال اخیر توانستیم ۸۲ هکتار فضای سبز ایجاد کنیم که رقم قابل توجهی است.   

وی ادامه داد: برای آبیاری فضای سبز تاسیس شده تلاش کردیم آبیاری مدرن را به کار بریم که بر همین اساس ۱۶۶ کیلومتر شبکه آبرسانی آبیاری قطره ای ایجاد شد و اکنون شهرک ها و نواحی صنعتی 253 کیلومتر شبکه آبیاری دارد.

محمدیان به دیگر اقدامات صورت گرفته در شهرک های صنعتی خوزستان در چهار سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: در شرکت شهرک های صنعتی استان  112 کیلومتر شبکه روشنایی تاسیس و ۹۵ کیلومتر شبکه روشنایی تعمیر و ۲۳ کیلومتر شبکه توزیع برق فشار متوسط ایجاد شده است.

وی با اشاره به افتتاح مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک های صنعتی اهواز گفت: این مرکز در مساحتی به وسعت 5 هزار و 500 متر مربع، با ظرفیت استقرار ۳۹ دفتر مشاوره و برخورداری از امکانات کلاس های آموزشی، فضای نمایشگاهی، سالن کنفرانس، سالن آمفی ‌تئاتر، انتشارات، نمازخانه و کتابخانه با اعتباری بالغ بر 105 میلیارد ریال از منابع اعتبارات ملی- استانی و داخلی به بهره برداری رسیده است.

راه اندازی کینیک سیار صنعت برای ارائه خدمات مشاوره به واحدهای صنعتی 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان درخصوص بحث تجهیز و امنیت شهرک های صنعتی استان خاطرنشان کرد: در این مدت 8 شهرک و ناحیه صنعتی استان مجهز به خودرو آتش نشانی شدند و سه خودرو دیگر تا پایان سال در سه شهرک صنعتی در شهرهای بهبهان، ایذه و اندیمشک مستقر خواهند شد.

وی با اعلام برگزاری دوره های آموزشی در بحث حمایت از واحدهای صنعتی کوچک در شهرک های صنعتی استان، اذعان داشت: در چهار سال گذشته یک هزار و 43 دوره آموزشی با حضور 178 هزار و 12 نفر و 61 تور آموزشی برای واحدهای صنعتی استان برگزار شده است. 

محمدیان افزود: 49 نمایشگاه داخلی با ظرفیت ۹۳۷ واحد صنعتی و 17 نمایشگاه خارجی با 81 واحد صنعتی برگزار و از ۱۳ پایان نامه تحصیلی در بخش صنعت حمایت مالی شده است. 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خوزستان در بحث ارائه خدمات مشاوره به واحدهای صنعتی، به راه اندازی کینیک سیار صنعت اشاره کرد و گفت: این کلینیک با مشارکت اساتید و صاحب‌نظران حوزه صنعت و با ظرفیت 81 متخصص؛ و با هدف بازرسی میدانی از واحدهای صنعتی، شناخت موانع تولید، ارائه راهکارهای تسهیل و رونق تولید و کنسرسیوم مواد غذایی راه اندازی شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار