تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۲۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۲
استاندار خوزستان:
استاندار خوزستان گفت: اقدام شایسته جهاد دانشگاهی در تولید مته‌های حفاری موجب افتخار است و نیاز است برنامه‌ریزی برای تولید دیگر كالاهای اساسی صنعت نفت نیز توسط جهاد دانشگاهی انجام شود.
غلامرضا شریعتی در حاشیه بازدید از روند آماده‌سازی خط تولید انبوه مته‌های حفاری در جهاد دانشگاهی خوزستان، با تاكید بر ضرورت استقلال كشور در كالاهای اساسی، اظهار كرد: بنده شخصا به استان خوزستان تعصب دارم و علاقمند هستم كه استان خوزستان، در بسیاری موارد منشاء اثر باشد و بسیاری از كالاهای مورد نیاز صنعت، به‌ویژه در حوزه نفت، در استان تولید شود. 

وی افزود: خوزستان دارای منابع عظیم و ظرفیت‌های خدادادی متعددی مانند منابع عظیم نفت و گاز، پتروشیمی، كشاورزی، آب‌های روان و مرزها و موارد مشابه است، این در حالی است كه نگاه به استان، آنگونه كه باید نیست؛ در نتیجه باید تلاش كنیم كه از ظرفیت‌هایی كه دارای ارزش افزوده هستند، محصول تولید كنیم و موجب رشد و شكوفایی كشور شویم.

وی افزود: البته در پروژه‌های بزرگ، خیلی مهم نیست كه در چه استانی كار انجام شود و همین كه در كشور اجرایی شوند و موجب خودكفایی شود، دارای اهمیت است. در مسیر پیشرفت و توسعه نیز باید از ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌های داخلی و خارجی استفاده شود. 

شریعتی تصریح كرد: تولید مته حفاری در جهاد دانشگاهی خوزستان از آن جهت دارای اهمیت است كه این كار از ابتدا تا انتها كاملا ایرانی است و دانش فنی آن بومی شده است. برخی محصولات وجود دارند كه پایه و اساس توسعه و پیشرفت كشور هستند و در آن موارد، لازم است كه به صورت كامل بومی‌سازی انجام شود.

وی بیان کرد: هیچ كشوری در دنیا وجود ندارد كه همه نیازهای خود را در داخل تولید كند و این روش، اشتباه است.

استاندار خوزستان گفت: در گذشته نیز در خصوص تولیدات داخلی، نگاه به این صورت بود كه باید محصولاتی در داخل تولید شود كه جایگزین واردات باشند، ولی این نگاه موفق نبود و اكنون نگاه بر توسعه صادرات است. به این معنی كه از ظرفیت‌های موجود در كشور استفاده شود تا آن منابع، ارزش افزوده پیدا كنند و به این ترتیب، توسعه صادرات صورت می‌گیرد.

استاندار خوزستان تاكید كرد: برخی محصولات، به عنوان محصولات مادر و پایه و اساس پیشرفت مطرح هستند كه در آن موارد، حتما باید سرمایه‌گذاری لازم انجام شود تا كشور در آن زمینه بی‌نیاز شود. به عنوان مثال در صنایع غذایی، گندم محصول استراتژیكی است كه پایه و اساس غذایی ما را تامین می‌كند، در نتیجه لازم است كه در این زمینه استقلال داشته باشید، حتی اگر واردات آن ارزان‌تر باشد. 

وی افزود: نفت نیز مانند گندم دارای اهمیت است، زیرا تامین‌كننده منابع مالی و مهم‌ترین محصول ارزآور كشور است. به همین دلیل هم زمانی كه قصد دارند به كشور آسیب برسانند، از طریق نفت اقدام می‌كنند. در نتیجه بی‌نیازی صنعت نفت به واردات، واجب است و در این حوزه باید به استقلال برسیم. 

وی گفت: در حال حاضر بخش عمده‌ای از قطعات و محصولات مورد نیاز صنعت نفت در استان خوزستان و كشور تولید می‌شود و تنها 20 درصد آن وارداتی است، ولی همین مقدار هم باید به صفر برسد.

استاندار خوزستان گفت: اقدام قابل تحسین جهاد دانشگاهی در بومی‌سازی و تولید مته‌های حفاری، اقدامی استراتژیك است، زیرا كار به طور كامل بومی شده و طراحی و مهندسی آن كاملا در كشور انجام شده است و واقعا جای تقدیر و تشكر دارد. 

وی تصریح کرد: زمانی كه می‌بینیم این كار بزرگ توسط جوانان تربیت شده در كشور انجام شده، احساس غرور می‌كنیم و به همین دلیل از مسئولان جهاد دانشگاهی كه این شرایط را فراهم كرده‌اند نیز تشكر می‌كنیم.

شریعتی گفت: از شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز باید تشكر كرد، زیرا حمایت‌های آن ها از كار نیز قطعا تاثیرگذار بوده است. خوزستان خانه نفت است و تولید صنایع مورد نیاز صنعت نفت تا جایی كه امكان دارد باید در این استان انجام شود، زیرا بیشترین تجارب در زمینه نفت در خوزستان است. در این زمینه لازم است ارتباط دانشگاهیان با شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز بیشتر شود و با انجام كار تیمی و بین بخشی، به چنین موفقیت‌هایی دست یافت.

استاندار خوزستان گفت: با توجه به ظرفیت موجود در جهاد دانشگاهی، لازم است برنامه‌ریزی لازم برای تولید دیگر محصولات مورد نیاز صنعت نفت نیز در این مجموعه انجام شود. مجموعه استانداری خوزستان نیز این آمادگی را دارد كه هر كجا لازم باشد از جهاد دانشگاهی در این زمینه حمایت كند.


منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار