تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۷۰۲۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
مدیر مرکز پیوند و فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز: صدا و سیما و شورای فرهنگ عمومی باید برای فرهنگ سازی و یافتن راهکار مناسب در زمینه رضایت به اهداء عضو وارد عمل شوند

وضعیت استان خوزستان از نظر اهدای عضو مطلوب نیست و نسبت به شاخص کشوری وضعیت مناسبی ندارد

مدیر مرکز پیوند و فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: وضعیت استان خوزستان از نظر اهدای عضو مطلوب نیست و نسبت به شاخص کشوری وضعیت مناسبی ندارد.

دکتر امین بحرینی اظهار کرد: شاخص اهدای عضو در خوزستان یک دهم شاخص کشوری است به صورتی که اگر شاخص برای کشور 16 تا 20 باشد در خوزستان 1.5 تا 2 است.

وی افزود: مرگ مغزی در خوزستان زیاد است و سال گذشته 110 تا 120 مرگ مغزی در خوزستان شناسایی شد که خانواده 28 مورد به اهداء رضایت دادند که 46 مورد پیوند کلیه و سه مورد پیوند کبد انجام شد.

بحرینی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون 20 مورد مرگ مغزی در خوزستان شناسایی شد و فقط یک خانواده به اهدا رضایت دادند!

فوق تخصص جراحی پیوند اعضا بیان کرد: در خوزستان حداقل 500 نفر در لیست انتظار دریافت پیوند کلیه و 60 نفر در لیست انتظار دریافت پیوند کبد هستند.

وی گفت: مردم باید بدانند مرگ مغزی قطعی است و فرد حیات ندارد ولی متاسفانه هنوز خانواده های زیادی به اهدای عضو رضایت نمی دهند.

بحرینی اضافه کرد: تا زمانی که عزم همگانی نباشد و فقط یک گروه خاص برای این موضوع تلاش کنند نتیجه مطلوب حاصل نمی شود.

مدیر مرکز پیوند و فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: صدا و سیما و شورای فرهنگ عمومی باید برای فرهنگ سازی و یافتن راهکار مناسب وارد عمل شوند.

 

گفتنی است مرگ مغزی به وضعیت غیرقابل بازگشت همه عملکردهای مغز اطلاق می‌شود؛ مرگ مغزی یکی از معیارهای قطعی تعیین کننده مرگ است و به طور واضح با حالت زندگی نباتی متفاوت است. در حالت کما، شانس بهبود  برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتی که در مرگ مغزی، بهبود بیمار غیرممکن و مرگ وی در مدت چند روز حتمی است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار