تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۵۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۵

شوشان – دکتر محمدجعفر محمد زاده :

امروز در حالی که در دفتر دانشنامه مطبوعات در حال پژوهش در احوال روزنامه نگاران استان قزوین بودم به مشخصات نشریه ای به نام «غیاث» برخوردم که صاحب امتیاز و مدیر آن شخصی بوده به نام عباس غیاثوند فرزند امیر مجد غیاث نظام که در دهه 1330 در این منطقه منتشر می شده است. مرور واقعه ای که برای این خانواده لُرتبار استان قزوین رخ داده و بازگویی شمه ای از عِرق میهن دوستی بانوی این خانواده برای امروز ما بسیار ارزشمند و درس آموز است.

در شرح احوال امیر مجد غیاث نظام در کتاب «مینودر» چنین آمده است : «غیاث نظام علاوه بر ریاست ایل غیاثوند، تأمین امنیت جاده قزوین تا منجیل را نیز عهده دار بود. در 1328ق.که مجاهدین به فرمان سپهدار اعظم تنکابنی به قزوین حمله کردند، در بین راه قزوین - منجیل ناصر خان پسر غیاث نظام را کشتند؛ پس از گشوده شدن قزوین هم خود حاج غیاث نظام را مقتول نمودند. در این وقت قونسول روس در قزوین یک بیرق روس را نزد همسر غیاث نظام فرستاد و پیام کرد که بیرق را در سر در منزل خود نصب کنید، تمام خانواده و فامیل شما در تأمین ما خواهید بود.

 بانوی نامبرده بیرق را پس فرستاد و از پذیرفتن تأمین قونسول روس سرباز زد. چون مجاهدین این علوّ همت را از آن بانو مشاهده کردند، در مقام عذر خواهی برآمده و از کردار و رفتار خود اظهار پشیمانی کردند و به جبران این سوء تفاهم جنازهٔ غیاث نظام را با تجلیل فراوان به خاک سپردند و سپس به بانوی مذکور و فرزندان وی کمال محبت و حسن رفتار را به جا آوردند»

(نک.تاریخ مطبوعات قزوین، محمد رضا حمیدی،177،نشر طه؛ قزوین ،1380)

نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار