تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۶۸۴۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۳
مناظره های ضبط شده هیچ گونه جذابیتی برای مردم نداشته و انتظار عمومی و اجتماعی این است که مناظره ها به صورت زنده پخش شود. در رابطه با عملکرد کاندیداها باید شفاف سازی شده و نباید پنهان کاری شود. در این رابطه لازم است کاندیداها، زنده و شفاف برنامه های خود را در رسانه ملی به مردم ارائه کنند تا مردم اصلح ترین کاندید را انتخاب کنند.
روز گذشته، سخنگوی وزارت کشور در خبری اعلام کرد: بنا بر مصوبه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، مناظرات به‌صورت زنده از رسانه ملی پخش نمی شود و تنها بخش گفت‌و‌گوی ویژه خبری از شبکه دو سیما مستقیم روی آنتن خواهد رفت.

به گزارش «تابناک»؛ انتشار خبر عدم پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی در همان ساعات ابتدایی، واکنش گسترده شخصیت‌های سیاسی را به دنبال داشت، به گونه ای که حتی برخی رسانه ها این تصمیم را تصمیم دولت دانسته و ادعا کردند، دولت تمایلی به پخش مستقیم مناظرات نداشته است.

این ادعا اما از سوی فعالان سیاسی جناح اصلاح طلب رد شده و حتی برخی اصلاح طلبان پخش نشدن زنده مناظرات را مغایر با حقوق شهروند دانسته و گفته اند شاید در عدم پخش زنده مناظرات، به کاهش میزان مشارکت مردم نیز منتج شود.

عبدالکریم حسین زاده در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: سال هاست که پخش مناظره های تلویزیونی در کشورهای دمکراتیک بین نامزدهای انتخاباتی برگزار می شود و می توان گفت، یکی از تأثیرگذار ترین برنامه های انتخاباتی نامزدها به شمار می رود.

وی گفت: در واقع در مناظره است که مردم از ماهیت واقعی کاندیداها آگاه می شوند. آنان با بحث و جدل هایی که گاه ممکن است در فضای دیگری ایجاد نشود، به عملکردهای یکدیگر انتقاد می کنند که البته باید نسبت به عملکردهای خود در حضور دیگر کاندیداها و مردم رودرو پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: در مناظرات روحیات و خلقیات واقعی افراد به واسطه نوع پرسشگری که ایجاد می شود برای مردم روشن می گردد و مردم می توانند درباره کاندیداهای خود قضاوت بهتری داشته باشند؛ بنابراین، با این حساب، گویا پخش نشدن زنده مناظرات، باعث از بین رفتن این حق مردم می شود و قضاوت ها را از مسیر خود منحرف می کند.

وی با یادآوری اینکه عدم پخش زنده مناظره های انتخاباتی، نقض حقوق شهروندی است، تصریح کرد: مناظره های ضبط شده، هیچ گونه جذابیتی برای مردم نداشته و انتظار عمومی و اجتماعی این است که مناظره ها زنده پخش شود. همچنین باید عملکرد کاندیدها شفاف سازی شده و نباید پنهان کاری شود؛ بنابراین، لازم است کاندیداها به صورت زنده و شفاف برنامه های خود را در رسانه ملی به مردم ارائه کنند تا مردم اصلح ترین کاندیدا را برگزینند.

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نباید ترسی از حضور کاندیداهایی که قرار است در آینده رئیس جمهور کشور شوند در رسانه ملی داشت، گفت: حقیقت این است، کاندیدایی که ترس از حضور در مناظره های زنده رسانه ملی داشته و توان مدیریت و پاسخگویی مناظره ها را ندارد، قطعا توان، صلاحیت و ظرفیت رئیس جمهور شدن را نیز ندارد.

وی افزود: لغو پخش زنده مناظره های انتخاباتی، ثمره ای جز کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات ندارد. قطعا مردم باید مناظره، گفت‌وگو و تحلیل کاندیداهای انتخاباتی را از طریق رسانه ملی مشاهده کنند تا پس از تجزیه و تحلیل و شناخت کامل، نسبت به انتخاب کاندیدای مورد نظر اقدام کرده و به آرای خود جهت دهند.

حسین زاده گفت: مناظره های ضبط شده هیچ گونه جذابیتی برای مردم نداشته و انتظار عمومی و اجتماعی این است که مناظره ها به صورت زنده پخش شود. در رابطه با عملکرد کاندیداها باید شفاف سازی شده و نباید پنهان کاری شود. در این رابطه لازم است کاندیداها، زنده و شفاف برنامه های خود را در رسانه ملی به مردم ارائه کنند تا مردم اصلح ترین کاندید را انتخاب کنند.

همچنین بهرام پارسایی در خصوص این موضوع با بیان اینکه هیچ توجیهی برای لغو پخش زنده مناظرات انتخاباتی وجود ندارد، بر لزوم تجدیدنظر در این مصوبه تأکید کرد و گفت: مردم از پخش زنده مناظرات استقبال می کنند، زیرا پخش زنده مناظره ها، یکی از جذابیت های انتخابات است؛ بنابراین، پخش ضبط شده مناظرات، شائبه هایی را مبنی بر سانسور گفت و گوها برای مردم پدید خواهد آورد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه در پخش زنده مناظرات کاندیداها به ارائه برنامه های خود و پاسخگویی به شبهات مطرح از سوی رقبای خود پرداخته و نقاط ضعف و قوت آنها برای مردم آشکار می شود، تصریح کرد: پخش زنده مناظرات حق مردم است و این حق نباید از آنها گرفته شود.

وی با تأکید بر لزوم پخش مستقیم و زنده مناظرات انتخاباتی از رسانه ملی، گفت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر مشارکت اکثریت مردم در انتخابات و همچنین جوسازی کشورهای غربی علیه کشور باید با پخش مستقیم مناظره های انتخاباتی، شور انتخاباتی در مردم به وجود آید تا مشارکت آنها در انتخابات افزایش یابد.
برچسب ها: مناظره ، انتخاباتی
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار