تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۴۷۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
در نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اهواز مطرح شد:
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور در اهواز گفت: در حوزه واردات ماشین آلات کشاورزی بیش از ۹۰ درصد به خود کفایی رسیده ایم.
کامبیز عباسی در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی در اهواز گفت: از ابتدای تشکیل دولت یازدهم تا کنون ماهانه بیش از یکصد میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون سرمایه گذاری شده است که ۸۰ درصد آن تسهیلات و ۲۰ درصد آورده شخصی بوده است.

عباسی افزود: در این مدت ۹۰ هزاردستگاه تراکتور وارد عرصه‌های کشاورزی شده و ۳۰ درصد از ناوگان ماشین آلات کشاورزی نوسازی شده است.

وی با بیان این که در  دولت یازدهم و دوازدهم خوزستان در کمتر از ۱۰ ماه در حوزه ماشین آلات کشاورزی بیش از ۵۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری به صورت پیوسته انجام شده افزود: در دولت های قبل میانگین این سرمایه گذاری ها کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت ناپایدار بوده است.

عباسی ادامه داد: برای سال های آینده بسته های مختلفی در راستای توسعه فناوری های نوین و ماشین آلات در نظر گرفته شده است که از جمله آن ها پرداخت وام هایی با نرخ کمتر از ۴، ۶ و ۱۰ درصد می باشد و برآورد اولیه بدست آمده  ۷۷۰ میلیارد تومان است.

رئیس مرکزتوسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان این که در حال حاضر در بخش ماشین آلات کشاورزی در برخی از حوزه ها به خود اتکایی رسیده ایم اظهار داشت: کماکان در بخش فناوری های نوین نیازمند واردات هستیم و اگر به شبکه جهانی متصل نباشیم در کمیت و کیفیت، اثرات منفی را شاهد خواهیم بود.

کامبیز عباسی افزود: ۹۹ درصد از ادوات خاک ورزی، ۹۰ درصد  برداشت کشور و بیش از ۹۴ درصد از تراکتور های مورد استفاده تولید داخلی هستند و در ۵ تا ۱۰ درصد از بخش ماشین آلات کشاورزی نیازمند به واردات هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ضریب مکانیزاسیون ۱/۶۲ اسب بخار در هکتار می باشد که این میزان در دولت های قبلی بین ۱ تا ۱/۱ بوده است گفت: این افزایش سبب بالا بردن تولید محصولات، خود اتکایی در حوزه گندم و چغندر شده است.

عباسی یکی از مشکلات موجود در بخش مکانیزاسیون را برداشته شدن ارز مبادله ای عنوان کرد و افزود: وزیر جهاد کشاورزی در خصوص بازگشت مجدد ارز مبادله ای تقاضای خود را با معاون اول رییس جمهور و معاون صنعت ، معدن و تجارت مطرح کرده است.

وی ادامه داد: سهم ارز مبادله ای ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار می باشد که اگر اصلاح نشود روند توسعه فناوری های نوین با مشکل مواجه خواهد شد و باعث افزایش قیمت حدود ۳۰ درصدی در بخش ماشین آلات نوین خواهیم بود.

عباسی  هم چنین اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۰ واحد فعال در حوزه تولید ماشین آلات کشاورزی  در بخش های مختلف دام، طیور، جنگل مراتع، گیاهان دارویی و گلخانه ها داریم و امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه ضریب مکانیزاسیون به ۲/۱ اسب بخار برسد.

وی توسعه حفاظتی کشاورزی را یکی از راهکار های مناسب برای مشکلات آب و هوایی خوزستان و مکانیزاسیون را عامل مدیریت نهاده ها دانست و افزود: در حوزه مکانیزاسیون استاندارد سازی اهمیت ویژه ای دارد  طوریکه سالانه یک هزار استاندارد سازی در زمینه ادوات و ماشین آلات در کشور صورت می گیرد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در پایان با بیان اینکه جایگاه ماشین آلات کشاورزی در حوزه صنعت رعایت نشده است و باید ۱۰۰ پله ارتقا پیدا کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه صنعت کشور دفتر مشخصی در حوزه مکانیزاسیون وجود ندارد و تمام تولی گری حوزه صنعت به واسطه کشاورزان بر دوش وزارت جهاد کشاورزی است این در حالی است که ۳۰ میلیون خودرو و ۱۰ میلیون موتور سیکلت و تنها ۴۶۰ هزار تراکتور در سطح کشور وجود دارد که این نشان دهنده یک جامعه محدود ولی بسیار اثر گذار در امنیت غذایی کشور است.


/ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار