تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۵۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱

شوشان - زمان بابادی شوراب: آبادی خورستان و ‌جلوگیری از انتشار ریزگردها قابل پیشگیری می باشد، تنها کمی همت، مدیریت و شجاعت می خواهد!

مشکل عمده مردم‌خوزستان در کنار بقیه مشکلات مانند بیکاری، فقر، ناامنی و ضعف مدیریت، مشکل آلودگی هوا است.

که مشکل آلودگی هوا در دو ‌قسمت آلودگی ریزگردها و‌ آلودگی گازهای تولیدی(از عدم صحیح اجرای صحیح قوانین زیست محیطی کارخانجات موجو‌د)در این جغرافیا می باشد.

در بخش ریزگردها بدلیل قابل لمس و مشاهده بودن آن برای مردم ما، از لحاظ روحی و روانی، تاثیر بسیاری گذاشته، در صورتی که وجود گازهای مسموم کننده ایی مانند COx و NOx شاید خطرناک تر باشند، البته این مسئله خیلی راحت تر و ‌با رعایت مقررات زیست محیطی قابل انجام است، حال به چه علت مسئولین تمایلی به انجام آن ندارند را باید از دستگاه ذی صلاح سئوال و‌ پیگیری شود!!؟؟

در بخش ریزگردها با مدیریت صحیح، بکارگیری مدیران دلسوز و شجاع، تامین بودجه مناسب و هزینه کرد مناسب آن می توان به حل آن امید داشت، در غیر اینصورت برای ساکت کردن مقطعی مردم با تعویض مدیران و‌ انتصاب مدیران ناکارآمدتر این معضل حل نخواهد شد!

مشکل ریزگردها با توجه به نوع بوجود آمدن آن و‌ محل وقوع و‌ امکانات محلی و‌ منطقه ایی موجود قابل حل می باشند:

۱-مثلا در جاهایی که آب وجود ندارد و ‌گیاه های سازگار با محیط و‌ کم آب، توان رشد ندارند مالچ پاشی باید انجام شود، البته در مالچ پاشی تصور بر این است که باید حتما از نوعی ماده نفتی استفاده شود، که این نوع، یکی از روش ها نه چندان مناسب است، البته در حالت ناچاری می تواند راه حل باشد، ولی می توان از خاک رس و‌ خاک‌هایی که چسبندگی لازم را دارند (پیشنهاد دکتر پرویز کردوانی)یا با وجود دانه های ریز سنگی در محل از دانه های شن با اندازه مناسب و ‌لایه ایی با ضخامت مناسب(پیشنهاد اینجانب)در این کانون ها اجرا گردد و یا با کوبیدن خاک های ریز(متراکم نمودن، کم هزینه ترین شیوه است) سطح کانون ها از انتشار آنها(پیشنهاد اینجانب) جلوگیری نمود.

۲-و در جایی که گیاهانی با کم آبی و‌ شوری آب و ‌گسترش ریشه سازگار هستند گیاهی مانند وتی ور (پیشنهاد اینجانب)استفاده شود، البته این گیاه کاربرد اقتصادی هم دارد.

۳-و‌ در مقاطعی که امکان ایجاد سیل دشت و غرق آب در اطراف رودخانه کارون که بیشترین کانون ریزگردها (بدلیل خشک شدن تالاب ها و‌ هور حد فاصل شهر اهواز تا شهر های دیگر جنوبی و خلیج فارس)در اطراف آن بوجود آمده، می توان با ایجاد آب بندهای مناسب (بزودی مطلب جداگانه ایی در مورد راهکارهای مناسب و‌ پیشنهاد های لازم ارائه می شود)نسبت به انحراف آب به این کانون اقدام نمود.

کارشناس ارشد سازه های آبی / کارشناس ارشد محیط زیست / دانشجوی دکترای سازه های آبی

۲۴ / بهمن / ۱۳۹۵

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار