تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۱۴۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خوزستان:
عبدالکاظم شاچری گفت: ساماندهی اراضی از اولویت‌های امور اراضی است.
عبدالکاظم شاچری اظهار کرد: یکی از چالش‌های مهم و متقابل جامعه روستایی با دولت، تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات و اختلاف مالکیتی موجود بین اشخاص و دولت بوده است.

وی افزود: این چالش از دهه چهل با تصویب برخی قوانین مهم اراضی از جمله قانون اصلاحات ارضی و قانون ملی شدن جنگل‌ها بروز یافته است که برای حل این معضل و با توجه به لزوم رعایت حقوق قانونی تولیدکنندگان بخش کشاورزی و همچنین حفظ متقابل حقوق دولت، بخشنامه و دستورالعمل‌هایی در سال‌های 1389 و 1393 با هدف تسریع در رسیدگی به مشکلات کشاورزان و روستاییان و احقاق حقوق دولت و مردم تدوین و توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد اما به دلیل وجود موانع اجرایی موضوع مجدداً در ماده 54 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام‌های مالی کشور مصوب اردیبهشت 1394 مجلس شورای اسلامی پیش بینی شد.

 وی ادامه داد: با ابلاغ آئین نامه ماده 54 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام‌های مالی کشور و شیوه نامه اجرایی رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی، گامی بزرگ و تاریخی برای رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات کشاورزان ناشی از اجرای برخی قوانین و مقررات موازی و کاهش اختلافات ملکی باقیمانده در طول 5 دهه گذشته برداشته شده است.

شاچری تاکید کرد: حل مشکلات مالکیتی کشاورزان و رفع تداخلات یکی از مطالبات مهم مردم و مورد تاکید دولت و وزیر جهاد کشاورزی است و باید با جدیت پیگیری شود.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با توجه به این‌که ساماندهی اراضی کشور از اولویت‌های سازمان امور اراضی است، بنابراین تعیین حقوق متقابل دولت و مردم، تثبیت مالکیت اشخاص بر مستثنیات، تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی، کاهش پرونده‌های قضایی حوزه زمین، صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی و کاهش دغدغه کشاورزان و بهبود تولید کشاورزی از جمله دستاوردهای مورد انتظار برای رفع تداخلات اراضی است.

شاچری افزود: سند دار کردن اراضی کشاورزی، ارتقاء ضریب تولید محصولات کشاورزی، استاندارد کردن فرآیند فعالیت‌های اداری و پرهیز از کار سلیقه‌ای از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

وی گفت: اهمیت اجرای کاداستر اراضی کشاورزی در صیانت از زمین به عنوان امانت آیندگان بسیار با اهمیت است. اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی و رفع تداخلات اراضی ملی و مستثنیات ناشی از اجرای قوانین موازی اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: طرح‌های کاداستر و رفع تداخلات دو طرح مکمل هم بوده و خروجی آن‌ها منجر به صدور سند برای اراضی کشاورزی خواهد شد و مدیریت امور اراضی خوزستان در این راستا تمام تلاش خود را در جهت پیشبرد اجرای طرح انجام می‌دهد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار