تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۴۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی:
دریاچه ارومیه معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: تنها 7 درصد خشکی دریاچه ارومیه مربوط به سدهاست.

اسر رهبردین در نشست خبری احیا دریاچه ارومیه افزود: بنا به مطالعات انجام یافته از سوی دفتر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای و ستاد احیای دریاچه ارومیه سدهای استان تنها 7 درصد در خشکی آن تاثیر داشته‌اند و 93 درصد مابقی مربوط به تغییر رژیم بارش‌ها، تغییرات اقلیمی، تغییر الگوی کشت و هم‌چنین افزایش سطح زیرکشت دراین حوضه است که متاسفانه مغفول مانده‌اند.

رهبردین با اشاره به اهداف ایجاد سدها گفت: سدهای استان در راستای تامین آب مطمئن، کنترل و توزیع عادلانه آب، مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات و خطرات ناشی از وقوع سیلاب‌ها ایجاد شده‌اند. سد شهرچای  ارومیه 70 درصد از آب شرب مردم ارومیه را تامین می‌کند و در سیلاب‌های فروردین سال 95 شاهد آن بودیم که خسارت و مخاطره‌ای برای مردم این منطقه ایجاد نشد اما در رودخانه‌های باراندوز و نازلو شاهد خسارت به کشاورزان این مناطق بوده‌ایم.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت مرمت و بازسازی تاسیسات آبی در سدهای استان و سردهنه سازی گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کلا 7 سد داریم که از این تعداد 2 سد بزرگ مهاباد و سد بوکان که حجم اصلی آب پشت سدهای استان در آنهاست، مربوط به قبل از انقلاب هستند؛ هم‌چنین کل ظرفیت آب پشت سدهای استان معادل یک میلیارد و 455 میلیون مترمکعب است که 70 درصد آن مربوط به سدهای مهاباد و بوکان است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی بااشاره به 5 طرح مهم این شرکت در احیای دریاچه ارومیه گفت: 110 کیلومتر لایروبی رودخانه‌های نازلو، زولا، روضه چای، گدار، مهاباد و باراندوز به همراه لایروبی و اتصال 25 کیلومتری زرینه رود به سیمینه رود و هم‌چنین رودخانه کانی رش درکنار 390 کیلومترلایروبی انهار و زهکش‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاثیر بسزایی در تسهیل انتقال آب به پیکره اصلی دریاچه ارومیه و تثبیت تراز آن داشته است.

رهبردین با اشاره به دبی 96 مترمکعب آب ورودی به دریاچه ارومیه افزود: در سال جاری 156 میلیون مترمکعب آب از پشت سدهای مهاباد، بوکان، شهرچای و زولا به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است که با توجه به انتقال آب از طریق رودخانه‌ها و انسداد انهار جمعا تا به این لحظه 380 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال یافته است.

وی در ادامه با انتقاد از برخی آمار غیرکارشناسی دربحث توسعه کشاورزی با اشاره به اجرای طرح‌های تعادل بخشی درحوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف ایجاد اکیپ های گشت و بازرسی در راستای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز تصریح کرد: طرح های تعادل بخشی و پایش و نظارت روزانه 41 اکیپ گشت و بازرسی در حوضه آبریزدریاچه ارومیه باعث کاهش اضافه برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها شده است که از اقدامات مهم در این بخش می‌توان به توقیف 1100 دستگاه موتورپمپ آب غیرمجاز، 213 عدد توقیف دستگاه حفاری غیر مجاز، پر و مسلوب المنفعه  نمودن 3700 حلقه چاه غیر مجاز و نصب و راه‌اندازی 4500 عدد کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های دارای پروانه بهره‌برداری درحوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار