تلگرام شوشان
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شهرداری اهواز
شوشان تولبار
کد خبر: ۹۶۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به نامه کمیسیون انرژی به وزیر نیرو درخصوص احتمال وقوع بارندگی های شدید و جاری شدن سیلاب گفت: ملت بدانید مقصر مشخص است، عزمی برای محاکمه و استیضاح می خواهد.
شوشان :  فریدون حسنوند در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸) مجلس شورای اسلامی در توضیح اقدامات کمیسیون متبوعش درخصوص حوادث سیلاب های اخیر در کشور گفت: بنابر وظیفه و وجدان کاری کمیسیون لازم است برخی از مسائل به استحضار مردم و نمایندگان برسد. سوال مهم این است که آیا وزارت نیرو و مسئولان دست اندرکار در جریان وقوع سیلاب قرار گرفته بودند یا خیر؟ آیا پیش بینی و پیشگیری قابل تحقق بود یا خیر؟ آیا کاهش خسارات جزو دستور کار قرار گرفته بود یا خیر؟

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در تاریخ 17 بهمن 97 یعنی دو ماه قبل از وقوع سیلاب، مسئولان وزارت نیرو اعم از اردکانیان وزیر نیرو، حاج رسولی ها معاون مجلس و سایر دست اندرکاران در جریان این کار قرار گرفتند. در تاریخ 17 بهمن گزارشی به آقای وزیر نیرو داده شد، بنده اعلام کردم طبق گزارش های ظرفیت سد کرخه در شرایط خطرناکی قرار گرفته است و اگر تدبیری اندیشیده نشود احتمال بروز یک فاجعه ملی و منطقه ای متصور است. 

ورودی و خروجی آبگیری در تراز جدید در این سد مهم باید در اسرع وقت توسط مدیران ارشد وزارت نیرو، استانداری خوزستان و سازمان آب و برق مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و اقدامات لازم و پیشگیرانه اتخاذ و عملیاتی شود. در همان گزارش به وزیر نیرو و معاونانش اعلام شد که وضعیت سد کرخه در تراز 215 ، در ورودی 680 و در خروجی 428 است.

وی تصریح کرد: به وزیر اعلام شد که ادامه این روند حتی با بارش های معمولی به تراز 220 خواهد رسید، این موضوع مکتوب اعلام شد که از تاریخ 24 بهمن 97 به بعد بارش باران شدید در راه است یعنی آبگیری سریع سد کرخه برای اولین بار با ریسک بسیار بالا خواهد بود و تراز بیش از 215 هنوز تست نشده است و کارشناسان و متخصصان به شدت نگران افزایش تراز هستند، ضمناً آستانه رودخانه پایین دست برای خروجی آب 450 مترمکعب بر ثانیه است و همچنین در ادامه یک نکته امنیتی را ذکر کردم که در اینجا قرائت نمی کنم.

حسنوند ادامه داد: پس از آن مهمترین نکته را به استحضار وزیر رساندم و نوشتم که اگر ظرفیت خروجی کرخه برای حداقل 1500 مترمکعب بر ثانیه مهیا نشود، ممکن است با شرایط بسیار ناگواری مواجه شویم. حدود دو ماه قبل به وزارت نیرو اعلام خطر شد، ورودی و خروجی سد اعلام و پیش بینی شد تا 1500 مترمکعب در یک مسیر آرام و روان بدون خسارت خواهد بود. وزیر اعلام کرد که هفته بعد جلسه ای در این خصوص برگزار می شود؛ بعد از جلسه مذکور کوچکترین اقدامی صورت نگرفت.

این نماینده مردم در مجلس با طرح سوالی از اردکانیان وزیر نیرو گفت: مقامات امنیتی کشور در هفته اول بهمن ماه 97 به رئیس جمهور نامه ای بر مبنای وقوع سیل و اتفاقات ناگوار احتمالی آن نوشتند. رئیس جمهور نیز به وزیر نیرو ارجاع داده و اردکانیان نوشت که ملاحظه شد! اما هیچ اقدامی نکردند! اگر اینها صحت دارد؛ متهم ردیف اول وزیر نیرو و زیرمجموعه ایشان است. مقصر خسارت های استان های گلستان، خوزستان و لرستان را باید به ملت و دستگاه قضایی معرفی کنیم. نمی شود با تعارف و مماشات از این همه خسارت گذشت. در حضور رئیس جمهور گفتیم؛ آقای رئیس جمهور اگر تدبیری نباشد زیر سیلاب و بارش ها تسلیم خواهیم شد. امروز متاسفانه این اتفاق افتاد. چند موضوع و اتفاق باید رخ می داد؟ مسئولیت مستقیم با وزارت نیرو بود ولی هیچ اقدامی انجام نداد!

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: سد سیمره در لرستان ظرفیت یک میلیارد مترمکعب را داشت، چرا آقای چیت چیان نگذاشت این پروژه انجام شود؟ یک میلیارد مترمکعب آب به سد کرخه و دشت ها روان و لرستان و خوزستان نابود شد و خانه ها دو متر به زیر آب رفت. چرا پروژه ارتفاع سد دز انجام نشد که یک میلیارد مترمکعب به ظرفیت آن اضافه شود؟ چرا سد بختیاری تعطیل شد؟ همه این پروژه ها دارای ردیف ملی، مصوبه مجلس و دولت و شورای اقتصاد است. مسئولیت عدم اجرای آن برعهده کیست؟ ملت بدانید مقصر مشخص است، عزمی برای محاکمه و استیضاح می خواهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
شهرداری اهواز
شوشان تولبار