تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۷۴۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
اقدام شایسته جمعی از خبرنگاران خوزستانی
به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار ، جمعی از خبرنگارن اهواز به همراه مسئولین مربوطه در مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست...
شوشان: به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار ، جمعی از خبرنگارن اهواز به همراه مسئولین مربوطه در مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست حضور یافتند و با اهدای هدایایی به کودکان، روز خبرنگار را گرامی داشتند.

ساماندهی کودکان کار در اهواز

در این مراسم ابراهیم لطیفیان رئیس هیات مدیره موسسه خیریه گلش آل طاها با تشکر از حضور خبرنگاران، گفت: سرلوحه کار ما در مراکز نگهداری بهشت که مربوط به موسسه گلشن آل طاها است حفظ کرامت افرادی است که از آنها نگهداری می شود و دیگر مسائل در مراحل بعد قرار دادرد. تمام تلاش و سعی ما این است که یک گام موثر در جامعه برداریم.

لطیفیان ادامه داد: موسسه گلشن آل طاها یکی از دو موسسه غیر دولتی در شهر اهواز است که کار نگهداری شبانه روزی کودکان بی سرپرست را به عهده دارد. مرکز بهشت یک این موسسه مربوط به کودکان 3 تا 6 سال دختر و پسر در منطقه کوی ملت اهواز است. مرکز شماره دو نیز مربوط به نگهداری دختران 6 تا 12 سال است. این دو موسسه با ظرفیت 20 نفر فعالیت خود را ادامه می دهند، همچنین مرکز بهشت سه موسسه گلشن آل طاها مربوط به کودکان کار شهر اهواز است که با پوشش حدود 200 کودک کار تحت نظارت بهزیستی ساماندهی کودکان شهر اهواز را بر عهده دارد.

رئیس هیات مدیره موسسه خیریه گلش آل طاها اضافه کرد: چهارمین کاری که موسسه گلشن آل طاها انجام می دهد مربوط به موضوع پیگیری و شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل استان خوزستان با همکاری بهزیستی و استانداری است که در حال حاضر ستاد هماهنگی آن فعال است. امیدواریم که امسال تا مهر ماه بتوانیم هدفی که برای این موسسات تعریف شده است را به سرانجام برساینم و تعدادی از این بچه ها را به چرخه تحصیل برگرداریم.

لطیفیان بیان کرد: هدف ما این است که این افراد را به چرخه طبیعی زندگی برگردانیم، در حال حاضر 85 نفر از این افراد وارد این چرخه شدند و اگر کسی سرپرستی این بچه ها را قبول نکند از 12 تا 18 سال نیز از آنها حمایت خواهیم کرد. در بخش نیروی کار توانمند سازی این کودکان مد نظر است و توانستیم از 202 کودک کار شهر اهواز حدود 50 درصد آنها را به خانواده ها برگردانیم. 

وی در ادامه گفت: در زمینه کودکان بازمانده از تحصیل نیز هدف برگرداندن کودکان به کلاس درس است و 100 کودکی که تحت پوشش مستقیم این موسسه بودند 65 کودک به چرخه تحصیل برگشته است. همچنین بنا است تا شروع مهرماه 600 کودک بازمانده از تحصیل راهی کلاس های مدارس شوند.

تقدیر از دغدغه اجتماعی اهالی رسانه

در ادامه این بازدید ، مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري بازدید خبرنگاران از مرکز گلشن آل طاها را بسیار ارزشمند توصیف کرد و افزود: امروز روز خبرنگار یا همان تعهد و اطلاع رسانی است و باید از زحمات یک ساله دوستان تقدیر می شد، ولی دغدغه اجتماعی اهالی رسانه را به این مرکز کشاند تا در این روز گرامی در کنار کودکان بی سرپرست باشند که کاری خیر و بسیار نیکوه است.
کریمی کیا ادامه داد: موسسه گلشن آل طاها از موسسه های موفق در زمینه حمایت از اقشار آسیب پذیر به خصوص کودکان کار و کودکان بی سرپرست است که با نظارت بهزیستی فعالیت می کند. این موسسه آنقدر موفق عمل کرده است که پروزه اجتماعی کودکان بازمانده از تحصیل نیز در سال 96 به آنها سپرده شده است. 

مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري اضافه کرد: امروز به عنوان یک شهروند در کنار دوستان اهلم قلم به این مرکز آمدم، در جهان کنونی این اسلحه ( قلم ) که در دست دوستان خبرنگار است از سازنده ترین و مخرب ترین نوع سلاح ها است که امروز آن را در این کار پسندیده به کار گرفتند.

200 کودک خیابانی شهر اهواز شناسایی شدند

در ادامه ، معاون امور اجتماعی بهزیستی خوزستان با تبریک روز خبرنگار ، خطاب به اهالی رسانه گفت: در روزی که متعلق به خودتان بود تصمیم گرفتید که در کنار ایتام باشید که این کار بسیار ارزشمند است. باید در نظر داشت که به دلیل در نظر گرفتن سلامت کودکان و ضوابط و دستورالعمل های سازمان امکان تصویر برداری از مرکز فراهم نیست.

عباسی ادامه داد: در سطح استان 11 مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست توسط موسسات خیریه به همراه یک شیرخوارگاه دولتی وجود دارد که به خاطر حفظ سلامت کودکان حتی سر در مکان های آنها تابلویی نصب نشده است. به خاطر کرامت این کودکان و راحتی در مدارس تلاش شده است که حتی همسایگان متوجه نشوند که در این مراکز کودکان بی سرپرست نگهداری می شوند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی اضافه کرد: موسسه گلشن آل طاها یکی از هزار و ۴۰۰ مرکزی است که تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کند و اقدامات بسیار خوبی در راستای رفع معضلات اجتماعی انجام داده و یکی از آنها نگهداری کودکان بی سرپرست و دیگری هم حمایت و ساماندهی کودکان خیابانی است.

عباسی بیان کرد: 200 کودک خیابانی شهر اهواز شناسایی شدند و اطلاعات اجتماعی اقتصادی آنها جمع آوری شده است، در این زمینه نیز با همکاری موسسات خیریه اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است. که نمونه هایی از این اقدامات پرداخت کرایه منزل و تعمیرات خانه یا توانمد سازی یکی از اعضای خانواده برای کسب امرار معاش بوده است تا لازم نباشد که این کودکان در خیابان ها کار و فعالیت کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی فعالیت دیگر بهزیستی را کودکان بازمانده از تحصیل عنوان کرد و افزود: کودکانی که شرایط اولیه برگشت به چرخه تحصیل را دارند شناسایی شدند و تعداد زیادی از آنها با همکاری استانداری در شروع مهرماه وارد چرخه آموزش می شوند.

خبرنگاران همیشه در کارهای خیر خواهانه حضور دارند

همچنین در این مراسم کوثر کریمی خبرنگار خوزستانی در چرایی بازدید از این مرکز در روز خبرنگار گفت: این پیشنهاد چند خبرنگار بود که شادی خود در روز خبرنگار را با کودکان بی سرپرست این مرکز تقسیم کنیم. برای خبرنگارانی که امروز اینجا حضور دارند هیچ طرحی شاداب تر از حضور در کنار بچه ها نبوده است.

کوثر کریمی ادامه داد: خبرنگاران همیشه در کارهای خیرخواهانه حضور دارند ولی بنا ندارند که آنها را مانند دیگر اخبار رسانه ای کنند، امیدوارم که با همکاری دیگر بچه ها این چنین کارهایی ادامه پیدا کند و تنها به همین جا ختم نشود. نزدیک ترین برنامه ای که برای آینده داریم برگزاری کلاس های آموزشی برای بچه های مناطق محروم با همکاری نهادهای حمایتی است و همچنین قصد داریم برای آنها یک مراسم شاد به اجرا در بیاوریم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار