تلگرام شوشان
شوشان تولبار
آخرین اخبار
شوشان تولبار
کد خبر: ۸۳۹۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۱
جلسه بررسی تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی استان با حضور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان و همچنین جمعی از مدیران واحد های صنعتی بزرگ و مسئولین دانشگاهها در محل سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان تشکیل شد .
جلسه بررسی تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی استان با حضور رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان و همچنین جمعی از مدیران واحد های صنعتی بزرگ و مسئولین دانشگاهها در محل سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان تشکیل شد .

مهندس حسن زاده رییس این سازمان با اشاره به ضرورت تشکیل صندوق های پژوهش و نوآوری در استان اظهار کرد : این صندوق هم اکنون در 18 استان کشور راه اندازی شده و با توجه به ضرورت تشکیل آن در استان خوزستان نیز با سرمایه ایی حدود 30 میلیارد ریال می بایست راه اندازی شود .

مهندس حسن زاده با بیان اینکه 51 درصد سرمایه و مالکیت صندوق پژوهش و نوآوری در اختیار بخش خصوصی است تصریح کرد: در صورت تحقق و تامین 30 میلیارد ریال اعتبارات این صندوق توسط اعضا آن ، دولت نیز 30 میلیارد ریال کمک بلاعوض به این صندوق کمک خواهد کرد که در این خصوص تا کنون 7/14 میلیارد ریال از اعتبارات این صندوق توسط دانشگاههای استان و 3/3 میلیارد ریال آن توسط شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری تامین گردیده است. وی افزود : در حال حاضر برای تاسیس این صندوق به 12 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که پول پرداختی به این صندوق به عنوان سهم شرکت در تاسیس صندوق، در مالکیت سرمایه گذار خواهد بود که به آن سود تعلق خواهد گرفت .

مهندس حسن زاده با اشاره به صنعتی بود استان خوزستان عنوان کرد : تاکنون بیش از 100 هزار میلیارد تومان در بخش صنعت این استان سرمایه گذاری شده که 50 درصد این رقم مربوط به صنایع پتروشیمی است .

وی در ادامه گفت : استان خوزستان استان بزرگ صنعتی است که در آن 9 کارخانه بزرگ نیشکری ، کارخانجات فولادی ، سیمانی و دطرح های صنعتی بزرگ در آن مستقر است که وود این صنایع بزرگ موجب شده اقتصادغالبی برآن حاکم شود .

در ادامه بهزاد سلطانی رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور بیان کرد: در صورتی که این تسهیلات پرداخت نمی شد شاید تعداد زیادی از کشور خارج و یا بیکار می شدند.

وی با بیان اینکه بخشی از اعتبار این صندوق توسط دولت تامین می شود گفت: سرمایه اولیه این صندوق در کشور باید 30 هزار میلیارد ریال باشد که دولت 23 هزار میلیارد ریال را پرداخت کرد که از این میزان اعتبار صندوق 17 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

سلطانی ادامه داد: این صندوق، وام با سود چهار درصد یک بار در مدت زمان یک پروژه و وام با سود11 درصد برای تولید پرداخت می کند؛ همچنین این صندوق برای بحث صادرات تسهیلات با سود 11 و 9 درصد، و در مناطق محروم تسهیلات با سود 9 درصد پرداخت می کند. 

وی از شرایط همکاری این صندوق با شرکت های تولیدی را دریافت مهر تایید دانش بنیان بودن این شرکت ها عنوان کرد.

سلطانی با اشاره به اینکه اهداف این صندوق پرداخت تسهیلات، لیزینگ، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطر پذیر به فعالان اقتصادی و شرکت های تولیدی است افزود: در کل کشور 37 صندوق نوآوری و شکوفایی وجود دارد و بیشتر این صندوق ها در استان تهران مستقر است که این نحوه توزیع صندوق ها در کشور مناسب نیست.

وی گفت: 16 استان در کشور از جمله خوزستان این صندوق را ندارند که از خوزستان به عنوان یک استان صنعتی انتظار می رود چندین صندوق نوآوری و شکوفایی داشته باشد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ادامه داد: این صندوق 20 درصد از منابع خود را به سرمایه گذاران و شرکت هایی که در این صندوق سرمایه گذاری کرده و سهامدار هستند پرداخت می کند.
وی افزود: تا پنج سال پیش، و قبل از تشکیل این صندوق، به شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی به این روش پرداخت نمی شد اما با تشکیل این صندوق از این شرکت ها حمایت می شود.

سلطانی اظهار کرد: این صندوق با 11 بانک در تعامل است که با رایزنی انجام شده چندین بانک از منابع داخلی خود 12 
وی صحبت هایی برای زیر مجموعه قرار گرفتن این صندوق توسط یک وزارتخانه شده گفت: این صندوق باید به صورت مستقل فعالیت کند و در صورتی که این صندوق زیر مجموعه وزارتخانه ای قرار بگیرد امکان استفاده از سرمایه این صندوق برای کسری اعتبارات آن وزارتخانه وجود دارد و می تواند به فعالیت و خدمات رسانی این صندوق لطمه وارد کند.


گفتنی است: در این جلسه از شرکت فولاد اکسین که بعنوان شرکت برتر در حوزه واحدهای تحقیق وتوسعه شرکتهای صنعتی کشور از سوی ستاد بزرگداشت هفته پژوهش وزارت صنعت ، معدن و تجارت در سال 96 انتخاب شده بود و شرکت آذین شوشتر به عنوان برتر در حوزه مرکز علمی کاربری و همچنین شرکت فنی و مهندسی آتشکده فولاد ریزان استان خوزستان که بعنوان شرکت برتر در حوزه شرکت های فنی و مهندسی کشور انتخاب شده بود تقدیر به عمل آمد.

بهزاد سلطانی رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور امروز چهارشنبه به منظور شرکت در آیین تجلیل از پژوهشگران دانشگاه و دستگاه های اجرایی استان و حضور در نشستی با تولید کنندگان و فعالان اقتصادی به اهواز سفر کرد. در این آیین یک شرکت تولیدی برای ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی در خوزستان اعلام آمادگی کرد.

برچسب ها: اخبار خوزستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
شوشان تولبار